Yeni Gün gazetesi: Gönül Ordubadi

Yeni Gün gazetesi: Gönül Ordubadi


 

ANADOLU’NUN ZARİF İNSANLARI AKSARAYLILAR

Geçtiğimiz günlerde güleryüzleri, misafirperverlikleri,asalet ve cömertlikleri ile gönüllerimizi fetheden Aksaraylılara misafir olduk.Havası, toprağı, nimetleri, iklimi, rakımı, mineral değerleri, morfolojik özellikleri,florası, faunası, bireysel ilişkileri, tarihi duyarlılıkları, geçim kaynakları,şivesi, kültürel yapısı ve kendine has tüm zenginlikleri ile imrendiren buşehrin; hepsi has karakterli, özü, sözü, vefası ve faziletiyle güven vereninsanları var. Anlıyoruz ki, Yunus gönüllü insanların bu topraklardan çıkmasıtesadüf değil.

Tarih: 05.12.2017 / 17:57 / Bu haber toplam 863 defa okunmuştur.

Facebook’ta Paylaş

Biliyorsunuz ki, bölgelerin kendine özgü renkleri,desenleri, endemik türleri ve belirleyici özellikleri vardır. Fark ve kaliteyiortaya çıkaran bu unsurlar şehre unvan formatında algılanırken, üzerindeyaşayan değerlerinede aidiyet duygusu aşılamakta. Coğrafya ve iklim yörelerinkarakterlerini şekillendirirken kaderin güzellik ve güven adına en yüksek puanıAksara’ya verdiğini görüyoruz. Aksaray’ın, fakirinden zenginine, milletvekilindenişsizine, çobanından çiftçisine, esnafından-köylüsüne, okumuşundan ümmisinehepsi de birbiriyle cömertlik ve güleryüz yarışındalar. O kadar asil soylu insanları varki, kimin sofrasınakonuk olsanız, hanesine teşrifinizden duyduğu memnuniyetle tatlı dil, iltifatve ikram bombardımanına tutuluyor, konuk kimliğinizle başlarına taçoluyorsunuz.

Aksaray ve Aksaraylıları anlatmaya sayfalarınyetmeyeceğini biliyorum. Bu şehri birkaç cümleyle tarif etmek gerekirse, yorgunkervanlara sıcak yuva, korunaksız tüccarlara güvenilir kapı, fakire-fukarayauzanan en merhametli el, yürekten dost selamı, insanındaki samimiyet vesadakat, herkese gönül zenginliği ile kurulan cömert sofralar ve yine gönülsıcaklığında yansıyan güler yüz…..İşte bunların hepsinin toplamına Aksaraydeniliyor. Yani Mekke, Medine, Kudüs ve Yozgat’tan sonra 5’inci kutsal şehir..

Gizemi, heybeti ve efsaneleriyle şehrin sembolü olanvolkanik Hasan Dağı; faal olduğu dönemlerde püskürttüğü küf ve lavlarla yaşayan insan ve diğer canlılara ne kadarızdırap ve ölüm olup yağdıysada, şimdi yakıp yıktığı coğrafyanın enkazındanIhlara Vadisi gibi bir cennet doğurmuş. Zümrüt bir gerdanlığı andıran bu tabiatharikasını görenler, tekrar tekrar geldiği halde gönüllerini bu güzelliğedoyuramıyorlar. Kıvrım kıvrım menderes çizerek giden berrak Melendiz Çayında,senkronize figürlerle yüzen balıkları seyretmek, anlatımın kifayetsiz kalacağıve sadece yaşanıldığında hissedilecek bir durum. Rayihalı meyve-sebzeçeşitleri, cami, kilise, havra, tapınak vs gibi inanç merkezleri, şaheserresimler, heykeller ve eşsiz yapılardan oluşan antik hazineleri, yakutyeşillikleri ve tarifi imkansız güzellikleri ile her bir karesi adeta birefsane… Cennetin yansıyan aksi formatındaki 18 km.lik bu vadi, efsunlugizemiyle, turistlerin vazgeçilmez güzergahı konumunda. Ayrıca Kapadokya’nıngiriş kapısı, görkemli kaleler, konik gövdeli peribacaları ve Ortodosksikonlarıyla Göremeyi çok geride bırakıyor.

Geçmiş kronolojiye şöyle bir bakarsanız, vilayet kimliğiarasıra elinden alınıp çevre şehirlerin ilçesi statüsüne düşürülen bu güzideilin, eğitimli değerleri, geleneksel motifleri, tarih, kültür, coğrafya ve tümdetay zenginlikleriyle en saygın vilayetlerin bile çok çok önünde yer aldığınıgörürsünüz. Estetik dekoru, kıraç ama organik toprakları, dürüst üreticileri venatürel ürünleriyle bölgenin en doğal ve leziz nimetlerine sahipler. İpekYolunun altın şehri olarak bilinen bu huzur ve güven yuvasını ilçe durumunadüşürmek, akıl sınırlarımızı zorlarken, karar otoritelerinin bakış açısınaacaba kıskançlık eksenli bir cezamı diye düşünmüyor değiliz.

Keyfi ve katılımı yüksek, Aksaray adına güzel mesajlarlasüslü I. Uluslararası Ihlara Vadisi Yunus Emre Şiir Şölenine davetle onurlananekibin içinde bende vardım. Şehir protokolü, temsile haiz bürokratlar, halk,öğrenciler ve diğer misafirlerin baştan sona ilgi ve hayranlıkla izlediği vebendenizin sunduğu bu programda, bir çok Aksaraylı değeri derinlemesine tanımaşansı buldum. Hepsininde şehirlerine bir katkı ve katma değer sağlama gayretindeyarış ettiği, yüreklerinin hemşehri aşkı ve Aksaray sevdasında birleştiğiaşikardı.

Türk Dünyasının estetikkalemlerinden, saygınlığı ve terbiyesiyle “Şairlerin Hanımefendisi” olarakbilinen Azerbaycanlı hukukçu yazar Gönül ORDUBADİ’nin katılamadığı şölende,lirik şiirin ustaları olarak bilinen İbrahim DÜĞER, Hacı GÜRHAN, Kadir TURAN,didaktik şiir denilince ilk akla gelen Zübeyde GÖKBULUT, Mehmet SARAÇOĞLU,duygu şiirlerinin ünlü isimleri Gülden TAŞ, Dr. Şemsettin KUZECİ, VedatFİDANBOY ve Şeyhmus ÇİÇEK gibi şairlerin yanında, alanında usta şairler HasanAKAR, Rasim Yılmaz, Arzu Kabukçu ve Mustafa Berçin gibi isimler yeraldı.

Ayrıca Aksaray halkının dili ve gönlü olarak güzelşiirler yazan ve konukseverlikleri ile hepimizin gönlünde taht kuran Yaşar Akbaş, İshak Pekgöz, Celalettin Satılmış, BekirCoşkun, Mehmet Çil, Muzaffer Özdemir ve Mustafa Ünsal gibi kıymetli şairlerdesahne aldı. Polis Okulu Müdürü sayın Niyazi Turgay,usta şairleri okulunda ayrıca ağırladı

Kırşehir Kent KonseyiBaşkanı Sayın Tahsin ÜÇGÜL ve kültür insanları Osman İLHAN, Eyup TEMUR veeşleriyle birlikte şehri dolaştık. Diyarbakırlıİşadamı Nihat ÖZDEMİR’de refakat ve ikramlarıyla bizlere üstün konukseverlikgösterdi.

Aksaray çok temiz ve bakımlı bir şehir. Beyefendiliği vetevazusuna hayran olduğumuz şehrine sevdalı Haluk Şahin YAZGI bu ilin belediyebaşkanı. Çalışkan ve üretken kimliğiyle Aksaray’a imrenilir güzellikler katmış.Kenti estetik hizmetlerle şekillendirirken, ulaşıma yönelik deha projeleri,sosyal hayatı düzenleyen nitelikli tesisler, kent dokusuna uygun yapılaşma,gerçeğine en uygun restorasyonlar ve günümüz şartlarına uygun kullanımkoşullarıyla her emeğinde bir anlam ve bütünlük yakalamış. Kısıtlı imkanlarınarağmen şehrine seçkin eğitim kurumları, sağlık merkezleri, spor kompleksleri,parklar, rekreasyon alanları ve sosyal donatılar kazandırmış. Tarihe vegeleneksel dokuya çok duyarlı. Mezbelelik durumdaki Zinciriye Medresesi gibi tarihhazinelerini, alanında saygın akademisyenler ve mesleki yeterliliğiyle sahipustalar getirerek aslına uygun restore ettirip, amacına uygun eğitimkurslarının kullanımına açmış. Tarihi dekora adeta cerrahi dokunuşlar yapıp,gerçek kimlikler kazandırırken, tüm belediyeler ve kültür kurumlarının örnekaldığı seçkin bir belediye başkanı ve kültür adına idol statüsünde bir değerolmuş.

Merkezi yığılmalar, dar sokaklar, kontrolsüz yapılaşma vedüzensiz imar planlarıyla arap saçına dönmüş Aksaray trafiğine çözüm olarakyaptırdığı Efor Alt Geçidi, iddia ediyorum dünyaki tüm mimarların ağzını açıkbırakacak cinsten. Demografik yapı, coğrafik konum, geleneksel yaşam vebölgesel farklıların tamamı düşünülerek herkesi medeniyet güzergahında çağıngereklilikleriyle buluşturan hizmetleri ve sosyo-kültürel projeleri herkesihayran bırakıyor.

Başkan YAZGI, hizmet noktalarına Güven KEMERKAYA,Süleyman CANBULUT, Mustafa KARAHANCI ve Serdar BAYDAR gibi çok çalışkan veisabetli isimler yerleştirmiş. Şova yönelik savurganlıklarla kentini ve  kendilerini kandırmadan, samimiyetle geleceğeyatırım yapıyor. Aksaray için zaruriyet arzeden işleri, kısıtlı bütçelerininçok üstünde zaman ve emek harcayarak gerçekleştiriyorlar

İl Kültür Müdürü Mustafa DOĞAN ile Belediye Kültür veSosyal İşler Müdürü Tarık GÜMÜŞSOY’da kutsal emekleriyle Aksaray’ı yüceltendeğerler arasında. Mükemmel bir uyum içinde çalışıyorlar. Her ikiside şehirkültürüne hakim, insan, tarih, coğrafya, demografya, geleneksel yaşam,folklorik değerler ve detay zenginlikleri iyi bilip iyi tanıtıyorlar..

Şehirde çok nitelikli bir basın var. Yaptıkları objektifhaber, donanımlı köşe yazarları, spor, sanat, aktüalite, ekonomi ve güncelkonuları ile Ulusal gazetelere taş çıkartan ve Aksaraylı olmayanların bilehergün takip ettiği zengin içerikli televizyon, radyo ve yerel gazeteleresahipler. Şehri ve hemşehrileri için sürekli koşuşturan, şahsı, şahsiyeti,beyefendiliği ve duayen kişiliği ile Türk basının en sevilen isimlerinden SayınYaşar KARATAY’ın cemiyet başkanlığını yaptığı bu kentte, Aksaray 68 Haber, YeniAksaray Gazetesi, Yenigün Gazetesi, Aksaray Egemen Gazetesi, Aksaray Posta,Aksaray GÜNCEL ve Anadolu Ekspres Gazetesi gibi nitelikli bir basın var. CelilACAR, Ali SÜDEMEN, Mahmut ESGİL, Harun ATALAY, Mustafa AVCU, Ali GENÇ, BilalBÖLÜKBAŞI, Erdal KARA, Nazmi ÇALIŞKAN, Yasin CAN ve Oğuzhan DEMİRAY gibi güçlükalemleriyle usta yorumlar yapan duayen basın emektarları Aksaray adını sürekliyüceltiyorlar.

Cemiyet Başkanı Yaşar KARATAY, ince ruhlu, nezaketsahibi, tevazu ve saygı abidesi çok güzel bir insan. Şehri ve hemşehrileri içinsürekli koşuşturuyor. Yenilikleri takip ederken, imkanlarını şehirgerçekleriyle yorumlayıp, bilgilendiren, yönlendiren basın çizgisinde örnekhizmetler üretiyor. Haber ujlaştırdığı çevrelerin Aksaray adına analitikdüşünerek isabetli kararlar vermesine yardımcı oluyor. Ayrıca, kalvuzluk ettiğimedya ve yönettiği basın kadrolarıyla şehrin her yerinde ve tüm insanlarıngönüllerindeler.

Başkanlığını YusufKenan İLERİ’nin yaptığı ve yönetiminde Ali DALKILIÇ, Meram KALYON, Vahide ERUZ Erol ÇETİN, Recep GEMİCİ, Alaaddin DOYGUN, İbrahim KİPER,Osman ÖZKAN ve Refet ÖGE gibi Aksaray sevdalılarıyla Ankara’da faaliyetgösteren Aksararaylılar Kültür Derneği şehirleri için Başkanı ve Yönetimkurullarıyla adeta birer milletvekili gibi çalışıyorlar. Siyaset, ticaret, bürokrasi, eğitim,sosyal projeler ve istihdam gibi bir çok alanda, devlet destekleri ve kalkınmaprojelerinin takibinde olup, Aksaray adına sağlanabilecek avantajlı imkanlaraortak olmak, pasta dağıtımında en büyük dilimi Aksaray adına kapabilmekamacıyla çok samimi emek harcıyorlar. Bu amaçlar doğrultusunda devletin eğitim,tarım ve hayvancılık başta olmak üzere bölgesel teşvik politikalarını dikkatleizleyip, hemşehrilerinin refahına yönelik istek ve amaçlarını kurumlara Aksarayharitasından köy köy düşünerek öneri sunuyorlar.

Aksaraygönlünü, Aksaray ürünlerinin hilesizliğini, güzelliğini, kalitesini, insanınınemeğini, dürüstlüğünü dernek olarak dünyaya duyururken, Ankara bürokrasisinden,siyasilerden, sivil toplum örgütlerinden ve işadamlarından Aksaray’a teşvik,yatırım, tanıtım, istihdam ve yapılması gereken tüm kamusal ve sektörelhizmetler için insan üstü gayretlerle yılmadan destek istiyor, projelersunuyor, uğraşıyorlar.

Aksaray’ın sıcak kanlı,candan konuşan, samimiyeti yüzlerine yansımış tevazu abidesi insanlarınahepimiz hayran kaldık. Cenab-ı Allah nerde zarif, ince ruhlu, erdem veasalet sahibi bir kulu varsa sanki seçip bu mübarek topraklara yerleştirmiş.Hepsi birbirinden cömert, misafirperver, milli ve manevi duyguları yüksek,kadirşinas değerler. Dünyanın en kıymetli şehrine ait olduklarının bilinciylegeleneksel yapı ve büyük-küçük hiyerarşisine itaatle bağlılar. Birbirlerine vemisafirlerine eşsiz bir sevgi yansıtırken, görgü ve saygı eksenli vefasergiliyorlar.

Bu şehirve insanları, kalitelerindeki azametleri, fazilet ve tevazularındaki yücelik,paylaşım ve himayedeki samimiyet, dostluktaki sadakat ve yardımlaşmadakierdemli şahsiyetleriyle hem dünyada hem gönlümde bir numara oldular. Helalekmekleri, bereketli doğaları, zümrüt coğrafyaları ve misafirperver gönüllerihürmetine, Cenab-ı Allahın bereketle süslediği Aksaray, onurlu, omurgalı,vatansever ve dürüst insanlarıyla Türkiye’nin yüzünü her yerde ak ediyor.Sevginin, bereketin, lezzetin merkezi aziz ve asil soylu Aksaraylılarınebediyete intikal etmiş tüm geçmişlerine Allah’tan rahmet, yaşayan birbirindenkıymetli değerlerine sağlık, afiyet ve uzun ömürler diliyorum.  Milli vemanevi değerlerimize özünden bağlı örnek kişilikteki vatansever çocuklarınızın,layık oldukları en yüksek makamlara gelmesi temennilerimle Dünyanın heryerindeki Aksaraylılara sonsuz sevgi, muhabbet ve hayranlıklarımı, en güzel veen samimi dualarımı gönderiyorum.

Haber Merkezi

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yap