2030 Yılında 3 Milyardan Fazla İnsan İçmeğe Su Bulamayacak

0
1997

su-gorsel-02-520x245

Toprak ve Ağrorokimiya Enstitüsü Müdürü, Tarım Bilimleri Doktoru Elövset Kuliyev  son yıllarda yaşanan iklim değişikliği ve nedenleri hakkında bilgi vermiş ve  havanın sıcaklığının artması sonucu 2030 yılında 3 milyardan fazla insan su sorunu ile karşılaşacak, çevresel gerilim çeşitli fesatlarla gündeme gelecek diye açıklama yapmıştır. Onun sözlerine göre, Azerbaycan’da ise Nahçıvan arazisinde iklim değişiminin sonuçları daha kötü olacaktır.
“Azerbaycan’ın su kaynaklarının 75 faizini  Kür ve Aras nehirleri temin ediyor. Bu nehirler  Ermenistan ve Gürcistan tarafından çevresel kirlenmeye maruz kaldığından ülkede temiz su kaynağı azalıyor “.  Bilim adamı  Nasa Yönetim Kadrosunda Biyoloji ve Tıp Bilimleri Bölümü (BTEB) sonraki büro oturumunda bu açıklamanı seslendirip.  “Sorunun çözümü  çevresel açıdan temiz ve yüksek potansiyele sahip içmeğe yararlı su kaynaklarının değerlendirilmesi ve onlardan faydalanmaktır” diyen bilim adamı uzun yıllar kullanılmayan  su kaynaklarının yeniden halka açılması ve muhafazasına ihtiyaç olduğunu söylemiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.