39 yıl sonra Müge Anlı’da kavuştular

0
1508

Doğu Almanya’dan Batı’ya geçişlerin tamamen durdurulmasıyla Türk babasından kopan Mary Opitz’in tüm çabaları yetersiz kaldı. “Babanı Müge Anlı bulur” sözleri üzerine İstanbul’a gelen Opitz, 39 yıllık baba hasretini atv ekranlarında dindirdi

Mary Opitz, 39 yıl önce geçişlerin tamamen durdurulması üzerine Berlin Duvarı’nın Batı yakasında kalan Türk babasının yüzünü bir daha göremedi. Henüz 6 aylıkken ayrı kaldığı babasına ulaşma çabaları yıllarca sonuçsuz kaldı. Baba hasretiyle yanıp tutuşan Opitz’in imdadına Almanya’daki Türk arkadaşları koştu. “Babanı bir tek Müge Anlı bulur” sözleri üzerine Opitz İstanbul’a geldi. Müge Anlı, baba İsmail Hakkı Oğuz’u (67) buldu ve Berlin Duvarı’nın ayırdığı baba-kızı tam 39 yıl sonra kavuşturdu.

DOĞU BERLİN’DE KALDI
Filmlere konu olabilecek hikâye 1974’te başladı. Türkiye’den Almanya’ya giden İsmail Hakkı Oğuz, Doğu Berlin’de kafede Alman bir kadınla tanıştı. Evli olan ve ailesi Türkiye’de bulunan Oğuz, Alman kadına âşık oldu. Aralarındaki ilişki sonrası 1977’de Mary Opitz dünyaya geldi. Minik Mary henüz 6 aylıkken çift ayrı düştü. Mary, Doğu Berlin’de annesinin yanında kalırken, babası İsmail Hakkı Oğuz ise Batı Berlin’e geçmek zorunda kaldı. Küçük Mary, annesinin evlendiği adamı yıllarca babası olarak bildi. Yıllar sonra, babasının aslında bir Türk olduğunu öğrendi. Uzun süre babasını aradı. Fakat bir sonuç elde edemedi. Ta ki bir gün Almanya’daki Türk arkadaşlarından “Babanı bir tek Müge Anlı bulur” sözlerini duyana kadar…

ÜVEY BABAM ‘PİS YABANCI’ DERDİ
Arkadaşlarını dinleyen, 39 yaşındaki Mary Opitz, hemen İstanbul’a geldi. Müge Anlı’ya ulaşıp babasını bulmasını istedi. atv’deki “Müge Anlı ile Tatlı Sert” programına katılan Opitz, ekranlarda, babasının adının “İsmail Hakkı Oğuz” olduğunu ve bir dönem İzmir’de yaşadığı bilgisini paylaştı. Sadece bu iki bilgi, Anlı’nın Opitz’in babasını bulması için yetti. Aynı gün Opitz’in babasına ulaşan Müge Anlı, 39 yıllık hasreti dindirdi. Anlı, İzmir’de yaşayan, emekli, 2 çocuk babası İsmail Hakkı Oğuz’u telefona bağlayıp canlı yayında kızı Mary Opitz ile görüştürdü. atv ekranları da bu duygusal anlara ev sahipliği yaptı. Opitz, “Üvey babam yıllarca ‘pis yabancı’ diyerek psikolojik şiddet uyguladı. Babama ihtiyacım vardı” dedi.

TÜRKLERE BİR DÖNEM SERBESTTİ
Batı Berlin’de yaşayan Türk işçilerin Doğu Berlin’e geçip tekrar Batı’ya dönmeleri o dönemde mümkündü. Bu imkânı kullanan baba İsmail Hakkı Oğuz ile Alman kadının aşkı o yıllarda başladı. Bu aşkın sonucunda, Mary Opitz dünyaya geldi. Ancak Doğu Almanya, Berlin’in doğusunu da tamamen dış dünyaya kapatınca, Türkler de doğuya geçemez oldu ve âşıkların bir araya gelme imkânı kalmadı. Berlin Duvarı’nın yıkıldığı 9 Kasım 1989’a kadar, Doğu Berlinliler, Batı’ya legal yollardan geçemedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.