5 soruda TAK’ı tanıyalım!

0
1185

17 Şubat’ta ’da TSK mensuplarına yönelik bombalı araç sını ve geçtiğimiz Pazar akşamı yine Ankara’da sivillere yönelik yapılan bombalı saldırıyı üstlendi. Peki kimdir bu TAK? Ne zaman kuruldu? ile bağı nedir?

Gazeteci Sadık Güleç, 5 Kasım 2010 tarihinde Taraf’ta yayınlanan yazısında üzerine ilginç bilgiler verdi. Güleç, 2005 yılında‘nın kurucularından olan ve örgütün uzun yıllar en tepesinde yer alan Nizamettin Taş ve Hıdır Sarıkaya ile TAK üzerine yaptığı görüşmeyi aktardı.

PKK’NIN ÜSTLENEMEDİĞİ OLAYLARI TAK ÜSTLENİYOR!

2005 yılı, söz konusu isimlerin PKK’dan henüz yeni ayrıldığı dönemdi. Ve PKK’nın iki üst düzey isminin açıklamaları TAK’ın bizzat PKK tarafından üstlenilmesinin zor durumda bırakacağı şehir eylemleri için kurulduğunu gösteriyordu.

 

5 SORUDA TAK

TAK ne zaman kuruldu?

Güleç, Taraf’ta PKK-TAK ilişkisi üzerine konuşmasını şöyle aktardı:

Taksim sını üstlenen TAK’ın kuruluş sürecini 2005 yılında Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde bizzat bu örgütün kuruluş sürecinde yer alan PKK’dan ayrılmış Nizamettin Taş ve Hıdır Sarıkaya’dan dinlemiştim. Sarıkaya’ya TAK’ın yöneticiliği teklif edilmişti. Taş, TAK’ın Öcalan’ın idamını engelleyecek bir örgüt olarak kurulduğunu aktarmıştı. Metropollerde sivillere yönelik büyük eylemler yapılacak, Öcalan’ın idam sürecinin başlaması halinde bunun daha da yaygınlaşacağı mesajı verilecekti. TAK resmî olarak 2003 yılında kuruldu. Örgütün başına ise Bahoz Erdal olarak bilinen Suriye Kürtlerinden Feyman Hüseyin getirildi.

TAK, PKK’nın paravan bir örgütü mü?

Ancak bu aşamada Nizamettin Taş gibi yöneticiler PKK’nın güçlü diplomatik ve kitlesel ilişkilerine dikkat çekerek, eylemlerin PKK adına üstlenilmesinin zarar vereceğini söylemişlerdi. Bu nedenle eylemler PKK’dan ayrı gibi duran bir başka örgüt adıyla yapılacaktı.

TAK’ın genişletilmiş adı nedir?

Örgüt kurulmuş seçilen militanlar özel kamplarda eğitilmeye başlanmıştı. Adı ise başlangıçta Kürt İntikam Tugayı olarak düşünülmüş daha sonra Kürdistan Özgürlük Şahinleri olarak değiştirilmişti.

TAK kime bağlı olarak çalışıyor?

Örgütün başına getirilen Nasır, direkt Cemil Bayık’a bağlanmıştı. Ama eylem direktifleri verilmesine rağmen Nasır nedeni anlaşılmayan bir şekilde bunu uygulamamıştı. Ardından görev Hıdır Sarıkaya’ya verildi. Sorguya alınan Nasır’ın Kuzey Irak’daki kampa Talabani peşmergelerinin düzenlediği saldırıda öldürüldüğü açıklandı. Sarıkaya’nın anlatımlarına göre TAK şöyle çalışacaktı: ‘Bana, tamamen bir terör dalgası yaratacak özel bir terörist güç kurduklarını söylediler. Bunun PKK’den bağımsız bir güç olacağını, sadece Bayık ile ilişki içinde ve sonsuz yetkili olacağını ifade ettiler.’

5- TAK’ın üstlendiği bazı saldırılar

– 10 Haziran 2007: İstanbul Bakırköy’de 31 kişinin yaralanması ile sonuçlanan patlama.

– 17 Temmuz 2005: Aydın Kuşadası’nda turistleri taşıyan minibüse ve bir hafta sonra İzmir Çeşme’de çöpe bırakılan bombanın patlaması sonucu 5 turist, bir polis memuru öldü, 34 kişi yaralandı.

– 31 Ekim 2010: İstanbul Taksim’de polis noktasına saldırıda 32 kişi yaralandı.

– 23 Mayıs 2007: Ulus Anafartalar çarşısındaki patlamada 7 kişi öldü, 102 kişi yaralandı.

– 26 Ağustos 2011: Antalya Konyaaltı plajı ile 28 Ağustos’ta Kemer halk plajındaki patlamalarda 6 turist yaralandı.

– 20 Eylül 2011: Ankara Kızılay’daki patlamada 3 kişi hayatını kaybetti, 34 kişi yaralandı.

– 23 Aralık 2015: Sabiha Gökçen Havalimanı’na düzenlenen saldırıda 1 temizlik görevlisi hayatını kaybetti.

– 17 Şubat 2016: Ankara’da TSK personeline yönelik bombalı saldırı; 28 kişi hayatını kaybetti.

– 13 Mart 2016: Ankara Kızılay’da 35 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı araç saldırısı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.