ABD: Rusya Suriye’den ‘bir avuç’ uçak çekti

0
1064

Doğal Kararlılık Operasyonları Sözcüsü Albay Steve Warren, Rusya’nın Suriye’deki askeri güçlerini eksiltme kararının sahadaki yansımalarına ilişkin, “Bir avuç, 8 ila 10 arasında Rus uçağının oradan ayrıldığını gördük” dedi.

Terör örgütü DAEŞ’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonları Sözcüsü Albay Steve Warren, Suriye’de güçlerini azaltma karanının ardından Rusya’nın bu ülkeden sadece “bir avuç” uçağını çektiğini gördüklerini bildirdi.

Warren, Bağdat’tan video-konferans yoluyla Pentagon’daki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’deki askeri güçlerini eksiltme kararının sahadaki yansımalarının sorulması üzerine Warren, “Bir avuç, 8 ila 10 arasında Rus uçağının oradan ayrıldığını gördük” yanıtını verdi.

Warren, kararın ardından Rusların hava saldırılarına devam edip etmediğine yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:

“Rusların son 24 saat içerisinde sorti yaptıklarını gördük ancak herhangi bir saldırı gerçekleştirmediler. Bazı askerlerinin hareketliliğini de gördük ama kayda değer sayıda askerin Suriye’den ayrılması söz konusu değil. Küçük birliklerin toparlandığına dair emareler var.”

Bu askerlerin daha çok destek birliği şeklinde olduğunu belirten Warren, ağır silahların ise sahada bulunmayı sürdürdüğü bilgisini paylaştı.

Warren, “Açıkçası onların muharebe gücünde dikkate değer bir azalma görmedik. Bilhassa sahadaki güçleri statik olmayı sürdürüyor, havadaki güçleri kısmen azalmış durumda, hepsi bu” diye konuştu.AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.