ABD’de buzul çağ! 19 ölü

0
1318

Ülkenin doğu kesimlerini etkileyen kötü hava koşullarından dolayı meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi hayatını kaybetti
Washington D.C. Belediye Başkanı Muriel Bowser, pazartesi günü okulların kapalı olacağını duyurdu.

WASHINGTON (AA)

ABD’nin doğu yakası civarında hafta sonu etkili olan  son yılların en etkili kar fırtınası, hayatı olumsuz etkiliyor. Bölgede kötü hava  koşulları nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında 19 kişinin hayatını  kaybettiği belirtildi.
    Yetkililer, cuma günü öğleden sonra başlayan ve “Jonas” adı verilen  kar fırtınasında 19 kişinin hayatını kaybettiğini, ölümlerin büyük oranda, kötü  hava şartlarından dolayı meydana gelen trafik kazaları sonucu olduğunu söyledi.
    Bölgede trafikte neredeyse hiç araç görülmezken, toplu taşıma araçları  da cuma gününden beri hizmet veremiyor. Başkent Washington Metro Servisi yaptığı  yazılı açıklamada,  hafta sonunda iptal edilen seferlerin pazartesi gününü de  kapsayabileceğini bildirdi.
    Yapılan açıklamada, “Çalışmalarımız devam etmekte, fakat yaşanan  fırtınanın etkisi günlerce devam edecek” ifadesi kullanıldı.
    Şehirde, Metro’nun yanı sıra otobüs hatları da seferlerini  durdururken, bölgenin en yaygın taksi firmalarından Uber de bölgede yaşanan  olağanüstü halden dolayı servis veremeyeceğini açıklamıştı.
    Yetkililer mecbur kalmadıkça kimsenin trafiğe çıkmaması gerektiğini  belirtiyor.
    Okullar pazartesi tatil
    Cumartesi gecesi kar yağışı durmasına rağmen, yaklaşık 60 santimetreye  ulaşan karın temizlenmesinin birkaç günü bulabileceği belirtildi.
    Washington D.C. Belediye Başkanı Muriel Bowser, hava şartlarından  dolayı yaklaşık 50 bin öğrencinin  eğitim gördüğü devlet okullarının pazartesi  günü kapalı olacağını ve bölgede temizleme çalışmalarının yoğun bir şekilde devam  edeceğini söyledi.
    Bowser, cuma günü öğleden sonra tatil edilen devlet kurumlarının ise  pazartesi günü işbaşı yapıp yapmayacağına henüz karar verilmediğini kaydetti.
    Fırtına sebebiyle 11 eyalette olağanüstü hal ilan edilmiş, yaklaşık  olarak 10 bin kadar uçuş iptal edilmişti.
    Meteoroloji uzmanları, “Jonas”ın, Washington’ı etkileyen bugüne  kadarki büyük kar fırtınaları arasında ilk beşte yer aldığını belirtmişti.(Milliyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.