ABD’den YPG’ye bir Azez uyarısı daha

0
1332

’nin, kasabasını ele geçirmesi ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisini çekti.

‘nın ‘deki silahlı gücü ‘nin bugün Suriye’nin kasabasını ele geçirmesi ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisini çekti. SABAH’a bir açıklama gönderen bakanlık sözcülerinden biri, YPG saldırılarının kötü sonuçlar doğurduğunu ve DAEŞ’e karşı mücadeleyi de zayıflattığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı protokollerine göre isminin gizli kalması şartıyla konuşan sözcü, YPG’nin uyarılara rağmen Halep’in kuzeyinde ek toprak edinmesinin Türkiye ile tansiyonları artırdığını ve bu durumdan endişelendiklerini belirtti.

Amerikalı yetkili görüşmelerin içeriğine girmeden YPG’nin siyasi örgütlenmesi PYD ve Türkiye ile konuyla ilgili temaslarda bulunduklarını ifade etti.

Dün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki görüşmede YPG’nin saldırılarının konuşulduğu belirtilmişti. Açıklamaya göre ABD, YPG’nin durumdan faydalanarak ek topraklar kazanmaması için uyarıda bulunmuş, Türkiye’ye de bununla uyumlu olarak topçu atışlarını durdurması çağrısında bulunmuştu.

PYD lideri Salih Müslim ise çağrıları redderek saldırılarını sürdüreceklerini belirtmişti.

“YPG’Yİ UYARMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

SABAH’a açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Sözcüsü ise Suriyeli Kürtlerin Afrin dışındaki operasyonları sürdüğü sürece kamuya açık bir şekilde ve özel olarak PYD/YPG’ye yönelik endişelerini dile getirmeye devam edeceklerini belirtti.

Sözcü aynı zamanda PYD’ye elde ettiği topraklardaki yerel nüfusu ve mülkü koruması, insan haklarına sahip çıkması konusunda da çağrıda bulundu.

 

http://www.sabah.com.tr/dunya/2016/02/15/abdden-ypgye-bir-azez-uyarisi-daha

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.