Afganistan’ın Sangin kenti Taliban’ın kontrolünde

0
1098

Taliban’ın Sangin’i ele geçirmesi sonrası Helmand kenti valisi Facebook hesabından Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Eşref Gani’ye seslenerek “Daha fazla sessiz
kalamam. Helmand düştü, düşecek. Son iki günde Taliban’la çatışan 90 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti” dedi

Afganistan’ın güneyindeki Helmand kentine bağlı Sangin ilçesinin, gece geç saatlerde Taliban’ın kontrolüne geçtiği bildirildi. Helmand Vali Yardımcısı Facebook hesabından devlet başkanına seslenerek “Daha fazla sessiz kalamam. Helmand düştü düşecek” dedi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Helmand polis yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin Sangin ilçesinin gece geç saatlerde Taliban kontrolüne geçtiğini, burada görevli yüzün üzerindeki asker ve polisin ilçenin yakınında bir askeri tesiste ablukaya alındığını söyledi.

İlçenin düşmesi sırasında bazı siviller ve güvenlik güçlerinin hayatını kaybettiğini belirten polis yetkilisi, ölen ve yaralananların kesin sayısı konusunda henüz bilgiye sahip olmadığını bildirdi.

Helmand kentinden Afganistan Senato Meclisi Üyesi Haşim Alokozai ise Sangin ilçesindeki tüm askeri, polis ve istihbarat tesisleri ile kaymakamlık binasının Taliban elinde olduğunu, takviye güçlerin daha ilçeye ulaşmadığını duyurdu.

Taliban Sözcüsü Kari Yusuf Ahmadi yaptığı yazılı açıklamada, Helmand kentinin Sangin ilçesini tamamen ele geçirdiklerini, çok sayıda polis ve askeri öldürdüklerini iddia etti.

Taliban’ın Sangin’i ele geçirmesi sonrası Helmand kenti valisi Facebook hesabından Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Eşref Gani’ye seslenerek “Daha fazla sessiz kalamam. Helmand düştü, düşecek. Son iki günde Taliban’la çatışan 90 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti” dedi.

Helmand Vali Yardımcısı Resulyar, Devlet Başkanı Gani’yle başka iletişim olanağı bulamadı için, Facebook hesabını kullanmak zorunda kaldığını söyledi.

Helmand Vali Yardımcısı Mohammad Can Resulyar dün yaptığı açıklamada, Helmand’da daha fazla asker sevk edilmemesi durumda kentin Sangin ve Gereşk ilçelerinin de Taliban kontrolüne geçebileceğini bildirmişti.

İki hafta önce de Helmand kentinin Hanşin ilçesi Taliban’ın kontrolüne geçmişti. Taliban’ın etkin olduğu vilayetlerden Helmand’ın Navzad, Dişu ve Bağran ilçeleri daha önce örgüt tarafından ele geçirilmişti.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.