Akaryakıt kaçakçılığından hüküm giyen o isim AKP’den aday

0
1313

akar

 

Bakın o isim kim…

AKP’nin milletvekili aday listesinde bir isim dikkat çekti. O isim Mardin ikinci sıra adayı Süleyman Bölünmez…

Bölünmez’in ismi Mersin’de düzenlenen akaryakıt kaçakçılığı soruşturmasında geçmişti. Soruşturma sonucunda Bölünmez’e evrakta sahtecilik ve akaryakıt kaçakçılığı yaptığı suçlamasıyla 26 trilyon lira para cezası kesilmiş, hapis cezası verilmişti.

Kaçakçılık suçu ile ilgili olarak Bölünmez’in dokunulmazlığının kaldırılması için Mersin Başsavcılığı tarafından fezleke hazırlanarak Adalet Bakanlığı’na o dönemde gönderildi. Bölünmez, Ocak 2001’de düzenlenen Fırtına Operasyonu’nun ardından tutuklandı, milletvekili olunca dokunulmazlık zırhı altına girdi. Fezleke 7 Aralık 2004’te Meclis gündemine geldi.

Zaman’ın haberine göre Bölünmez ile ilgili akaryakıt kaçakçılığı soruşturması 2003 yılının Eylül ayında başladı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının Nisan 2004’te tamamladığı soruşturmanın sonucuna göre; Bölünmez’in sahibi olduğu şirketin, kaçak yoldan piyasaya sürdüğü kalitesiz akaryakıt ile trilyonlarca lira haksız kazanç elde ettiği belirlendi. Alınan bilgiye göre kaçakçılık olayı şöyle gerçekleşti: Milletvekili Bölünmez’in sahibi olduğu petrol firması İzmir Aliağa Petrol Rafinerisi’nden 1 milyon 600 bin ton akaryakıt alarak bunu Silver Es adlı tankere yükletti. Resmi evraka göre bu akaryakıtın 515 bin tonunun Antalya’ya, geri kalan 1 milyon 75 bin tonunun da Mersin’de bulunan Siyam Petrolcülük depolarına boşaltılması gerekiyordu. Fakat Aliağa Rafinerisi’nden yüklenen motorinin hepsi Antalya’da bulunan depolara boşaltıldı. Tanker, Antalya’dan demir aldıktan sonra Türk karasularının dışına çıkarak açık denizde litresi 200-300 bin liradan başka ülkelerden getirilen kalitesiz akaryakıtla değiştirildi. Kalitesiz akaryakıt tankere yüklenerek Mersin’deki depolara boşaltıldı. Depodan alınan numunelerde motorinin Aliağa’dan yüklenen motorin olmadığı ve çok kalitesiz olduğu belirlendi.

Adalet Bakanlığı tarafından o dönemde TBMM‘ye sevk edilen fezleke, kayıtlara Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez’in Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Başbakanlık Tezkeresi ve Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon Raporu şeklinde girdi. Bölünmez, yaptığı açıklamada hakkında akaryakıt kaçakçılığına dair yapılan işlemin haksız olduğunu iddia etti. Bölünmez, “Biz yeniden tahlil istedik. Suçsuz olduğumuza inanıyoruz. Ayrıca hâlâ savcıyı bekliyoruz. İfademizin alınmasını istiyoruz” dedi.

ANCAK HAPİS CEZASI ONANDI

Ancak akaryakıt kaçakçılığı yaptığı suçlamasıyla yargılanan Süleyman Bölünmez ile aynı davada sanık Arif Kaplan’ın hapis ve para cezaları, Yargıtay tarafından onandı. 4 yıl hapis cezası ve 2 milyon 241 bin 120 lira adli para cezasına çarptırılan Bölünmez’in hapiste yattığı süre düşülerek kalan yaklaşık 20 aylık bölümü için davetiye çıkartılması gündeme geldi.

DOKUNULMAZLIK NEDENİYLE YARGILAMAYA ARA

Süleyman Bölünmez, serbest bırakıldıktan sonra 2002 yılında Mardin’den bağımsız milletvekili seçildi ve yargılamaya milletvekilliği dokunulmazlığı nedeniyle ara verildi. Bölünmez’in milletvekilliği sona erdikten sonra, Antalya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama kaldığı yerden devam etti.

Davanın 5 Kasım 2012 tarihinde görülen son duruşmasında mahkeme heyeti, Süleyman Bölünmez hakkında ‘teşekkül halinde akaryakıt kaçakçılığı’ suçundan 4 yıl hapis cezası ve 2 milyon 241 bin 120 lira adli para cezası verdi.

Bu davada yargılanan sanık Arif Kaplan da aynı suçlamayla 2 yıl hapis ve 1 milyon 120 bin 560 lira adli para ile cezalandırıldı. 1’inci Ağır Ceza’daki davada diğer sanıklardan bir kısmı için beraat, bir kısmı içinse zaman aşımı nedeniyle düşme kararı çıktı.

YARGITAY KARARLARI ONADI

Yapılan itirazın ardından Yargıtay 7’nci Ceza Dairesi’ne giden dava dosyası ile ilgili 12 Haziran 2014’te karar çıktı. Yargıtay, Bölünmez ve Kaplan’ın aldığı para ve hapis cezaları ile diğer sanıklar hakkında verilen beraat ve düşme kararlarını onadı.

Odatv.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.