Almanya Şansölyesi Merkel Türkiye’de

0
1383

Almanya Başbakanı Angela Merkel, resmi ziyaret için Türkiye’ye geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Merkel’i resmi törenle karşıladı.

Merkel ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti. Atatürk’ün mozolesine çiçek bırakan Merkel saygı duruşunda bulundu.

Anıtkabir’in ardından Çankaya Köşkü’ne geçen Almanya Şansölyesi Angela Merkelburada Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından resmi törenle karşılandı.

Törende, iki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardından Merkel, tören kıtasını Türkçe “merhaba asker” diyerek selamladı.

Davutoğlu ve Merkel, resmi heyetlerini birbirlerine takdim etmelerinin ardından Köşk’e girişlerinde el sıkışarak gazetecilere poz verdi.

Daha sonra Köşk’ün balkonuna çıkan Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Merkel kısa bir süre Ankara’yı izledi. Davutoğlu, Merkel’e Başkent’i anlatarak, Anıtkabir’i ve bazı binaları gösterdi. Merkel’in, Ankara’nın nüfusunu sorması üzerine Başbakan Davutoğlu, kentin yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olduğunu söyledi.

Merkel’in bugünkü Ankara ziyaretinde Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya yaşanan göç dalgası konularının ağırlıklı olarak ele alınması bekleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/almanya-sansolyesi-merkel-turkiyede-40050958

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.