Araştırmacı-Yazar Dr. Ejder Dilci, Ermeni Diasporasının Türkiye’den tazminat kazanmak için yoğun bir gayret içine girdiğini söyledi

0
1595

Araştırmacı-Yazar Dr. Ejder Dilci, Haçlı-Siyonist ittifakının güdümünde ve kontrolünde Türkiye’yi sözde ‘soykırım’la sıkıştırmaya çalışan Ermeni diasporasının; “toprak, sözde soykırımı tanıma ve tazminat taleplerinde” kullanılmak üzere Anadolu’da belge toplamaya başladığını söyledi.

ERMENİLER EN HUZURLU EN REFAH GÜNLERİNİ YAŞADI

Ejder Dilci yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere Osmanlı döneminde Türkler cepheden cepheye koşarken Ermeniler askerlik yapmıyor, ticaretle, sanatla, zanaatla uğraşıyorlardı. O yıllarda Anadolu Türkleri aç ve sefilken Ermeniler en rahat, en huzurlu, en güvenli, en refah yıllarını yaşadılar. 1. Dünya Savaşında Osmanlı’nın zayıf anında fırsatçılık yaparak ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya gibi ülkelerin piyonluğuna soyunan Ermeniler, cepheye gidemeyip evde kalan savunmasız kadınları, ihtiyarları, çocukları katlettiler. Bu büyük ihanet karşısında Müslümanlar şiddete şiddetle karşılık vermeye başlayınca Osmanlı Devleti, Ermenileri korumak için onları Suriye, Lübnan gibi eyaletlere zorunlu göçe tabi tuttu. Bu göç sırasında yollarda zarar görmemeleri için de kolluk kuvvetleriyle tedbir aldı.” dedi.

AKSA SİGORTA ÖDEME YAPTI

Dilci, devamla “Ermeniler daha sonra göç ettikleri yerlerden de bir çok ülkeye dağıldı. Yurt dışında oluşan Ermeni diasporası uzunca bir süredir sözde soykırımın kabul edilmesi çabasından ayrı olarak tazminat da talep ediyor. Bu konuda başta ABD Kaliforniya merkez olmak üzere Türkiye’ye karşı 100’e yakın dava açıldı. Türkiye aleyhine açılan bu davalar için milyonlarca dolarlık tazminat almayı hedefliyorlardı. Bu davalardan bazılarını kazandılar. Dava kazanan Ermenilere Fransız kökenli Aksa Sigorta, Ermeni iddialarını destekleyecek ve güçlendirecek şekilde sembolik olarak 10 biner Dolarlık ödeme yaptı. Hükümetin pasif tutumu ve dış politikadaki yanlışlıklar yüzünden cüret kazanan Ermeniler ayrıca Türkiye’de bile dava açtılar. Kozan’daki tarihi manastır üzerinde lehlerine tescil için Adana mahkemelerinde açılan davalar sürüyor.” Diye konuştu.

ermeniler-turkiye’de-belge-topluyor.jpg

PAPA’NIN KONUŞMASI HIZ VERDİ

DR. Ejder Dilci, “Bu davaları kazanmaları onları daha çok cüretlendirecek ve umutlandıracak. Papa’nın “Türkler soykırım yaptı “ çıkışından sonra asıl büyük davalar Amerika’da açılacak. Yine merkez Kaliforniya olmak üzere ABD’de 200-300 milyar dolarlık rakamlarla telaffuz edilen yeni davalar açılacak. Bunun altyapısını hazırlamak için de Türkiye’de bilgi ve belge topluyorlar. Bu çalışmaların yapıldığı bölgelerden biri de Osmanlı  döneminde Ermenilerin mukim olduğu Saimbeyli (Haçin), Kozan (Sis) bölgesidir. Göç eden Ermenilerin torunları bu bölgelerden 19. ve 20. Yüzyılın başındaki  dönemleri kapsayan bilgi ve belge devşirmeye hız verdi.” İfadesini kullandı.

TÜRKİYE ACİLEN ÖNLEM ALMALIDIR

Araştırmacı-Yazar Dr. Ejder Dilci “Türkiye hükümeti acilen tedbir almalıdır. Bu işin sıkı tutulması lazımdır. Ermeni tezinde sigorta rolüne soyunan Aksa Sigorta, ABD’de ödeme yaptığında Türkiye de Aksa’ya yaptırımlar uygulayabilirdi. Bu yapılmadığı gibi aksine bahsi geçen  sigorta şirketinin Türkiye’deki cirosu giderek katlanıyor. İleride Amerikan Kongresi ‘soykırım’ı kabul etse de etmese de Türkiye aleyhtarı çalışmaların artarak devam edeceği görülüyor. Son10 yılda dış politikada başarısız, komşularıyla  sorunlu, yapayalnız kalmış bir Türkiye’nin önünde büyük sorunlar görünüyor. Bizi ve milletimizi üzen ‘içimizdeki İrlandalılar’ ve onların yoldaşları  sahte aydınların koro halinde Türkiye  aleyhindeki söylemleridir. ‘Türkiye tarihiyle yüzleşmelidir’ diyenlerin iyi niyetli olmadığı açıktır. Kendisiyle yüzleşmekten kaçınanların Türkiye’yi yüzleşmeye çağırma hadsizliği ve Türk tarihini yargılama cüreti kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti, Yüce Türk Milleti artık sırtından hançer yememelidir. Hem içeride hem de dışarıda asrın yalanına yalanına karşı harekete geçmelidir.” Dedi.

Bu haber toplam 358 defa okunmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.