ASİMDER’DEN RUSYA PARLAMENTOSU’NA TEPKİ

0
1350

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneğini (ASİMDER) Genel Başkanı GökselGülbey, Rus parlamentosunun sözde Ermeni soykırım tasarısını gündeme getirilmesini kınadı.
Dernek binasında açıklama yapan ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Rusların 100 yıl önce Ermeniler üzerinden oynadıkları oyunu sözde soykırım tasarısını parlamentosunda tanımak istemekle yine Ermenileri kullandıklarını söyledi. Gülbey, “Ermeni meselesinin ortaya çıkmasında Rusya’nın rolü çoktur. Sıcak sulara inmek, Balkanları ve boğazları ele geçirmek, Slavları bir çatı altında toplamak tarih boyunca Rusya’nın değişmeyen politikası olmuştur.Kafkasya ve Anadolu’da Müslümanların etkinliğini kırmak için her yola başvurmuştur. Bazen yalnız bazen de Avrupalı müttefikleri ile bu yolları icra etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda Slav Ortodoks ve diğer Hıristiyanların hamisi rolünü üstlenmiş, bu azınlık grupları kendi menfaati için maşa gibi kullanmıştır” dedi.
Rusya’nın 100 yıl önce Osmanlı içerisinde kullandığı maşalardan birinin de Ermeni toplumu olduğunu söyleyen Gülbey, “Rus-Ermeni ilişkileri I. Deli Petro, 17. yüzyılda zamanında gelişmiştir. 1768-1774 Osmanlı-Rus savaşında Ermeniler, II. Katarina tarafından Ermeni krallığı kurma hayaliyle Müslümanlar aleyhine kışkırtılmış ve Osmanlı ordusuna sorun çıkarması sağlanmıştır. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında Ruslar, Doğu Anadolu’daki emelleri için bölgedeki Ermenileri Osmanlı Devleti aleyhine kışkırtmışlardır. Rus ordusundaki Ermeniler ile Osmanlı Ermenileri birleşerek, bölgedeki Müslümanlara karşı birçok katliam yapmışlardır. Bu hainlikten dolayı birçok Ermeni savaş sonrası Rus ordusuyla birlikte Anadolu’yu terk etmiştir. Bu kaçan Ermeniler daha sonra, sözde 1,5 milyon soykırım kurbanı yalanı listesine dahil edilmişlerdir. Ermeniler bağımsızlık hayalleri kurarken, Ruslar Ermenileri silahlandırıp Osmanlı Devletine hainlik yapmaları için 100 yıl önce kullanmışlardır. Aynı 1992 yılında AzerbaycanKarabağ işgali ve Hocalı katliamlarındaki gibi, Rusların Ermenilerle işi bitince de onlardan desteğini çekmiş ve Ermenileri diğer batılıların kucağına bırakmıştır. Bu gün ise, yine Ermeni kartına ihtiyaç duyan Rusya, sözde Ermeni soykırım tasarısını Türkiye’yi tehdit için parlamentosuna getirmiştir. Rusların 100 yıl önce oynadıkları oyunu yeniden oynamasına izin vermeyeceğiz. Aralık ayı içerisinde asıl soykırıma bizlerin uğradığını gösteren fotoğraf sergimizi Rusya Trabzon Başkonsolosluğu önünde sergileyeceğiz” diye konuştu.

http://www.milliyet.com.tr/asimder-den-rusya-parlamentosu-na-tepki-igdir-yerelhaber-1092213/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.