ASKER SÜPÜRÜYOR:Dev operasyonda 25 hain öldürüldü

0
1283

Diyarbakır, Şırnak ve Mardin’de 10 bin güvenlik görevlisinin katıldığı süpürme harekâtında, 48 saatte 25 terörist öldürüldü

Operasyon, Ankara’da Başbakanlık, Genelkurmay ve İçişleri Bakanlığı’nda oluşturulan birimlerde yakından takip ediliyor. Mehmetçiğin yanı sıra polis özel harekât birimlerinin de katıldığı harekatta teröristlerce hendek ve barikatlara tuzaklanan patlayıcılar birer birer imha ediliyor.

Göç edenlerin evlerini yaktılar

Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Cizre’de dumanlar yükselirken, teröristler vatandaşların kentten ayrılmalarına engel oluyor. Göç eden bazı ailelerin evleri de PKK’lılar tarafından ateşe veriliyor. Asker, evlerinden çıkamayan vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılıyor.

 

Dev operasyonda 25 hain öldürüldü

Diyarbakır, Şırnak ve Mardin’de 10 bin güvenlik görevlisinin katıldığı PKK’ya yönelik operasyonda 48 saatte 25 terörist etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı, iki gün önce başlayan, 10 bin komandoyla özel harekât polislerinin görev aldığı operasyonda Şırnak’ın Silopi ve Cizre 25 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Cizre’de 6 güvenlik görevlisinin yaralandığı 24 teröristin etkisiz hale getirildiği kaydedilen açıklamada Silopi’de ise 2 güvenlik görevlisinin yaralandığı, 1 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Yaralı güvenlik görevlilerinin hayati tehlikelerinin bulunmadığı ifade edildi. Kesintisiz olarak devam eden operasyon Ankara’da Başbakanlık, Genelkurmay ve İçişleri Bakanlığı’nda oluşturulan birimlerde yakından takip ediliyor. Silopi’deki operasyona “Şehit Polis Muhammet Onur”, Cizre’deki operasyona ise “Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demir” adı verildi.

Barikatlar imha edildi

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silopi’de güvenlik güçleri operasyonlarını sürdürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının yanı sıra polis özel harekât birimlerinin de katıldığı operasyonda teröristlerce tuzaklanan barikatlardan bazıları imha edildi. Bu arada Nuh Mahallesi’nde güvenlik güçlerine bombalı saldırı düzenlendi. Teröristlerin yola döşediği bombanın zırhlı araç geçtikten sonra patlaması sonucu can kaybı yaşanmazken çevredeki evlerde hasar meydana geldi. Güvenlik güçleri, teröristlerin bulunduğu bazı yerlerde kontrolü sağlarken ilçedeki hareketlilik devam ediyor.

Silah sesleri susmadı

Teröristlerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sokağa çıkma yasağı bulunan Cizre’de de sürüyor. Çatışmalar bazı mahallelerde yoğunlaşırken ilçeden zaman zaman silah ve patlama sesleri geliyor, bazı noktalardan dumanlar yükseliyor. Terör eylemleri nedeniyle birçok kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı ilçede teröristler, vatandaşların evlerinin terk etmesine engel oluyor. Terör örgütü üyeleri, göç eden ailelerin evlerini ateşe veriyor. Çatışmaların devam ettiği Cizre’de teröristler, emniyet müdürlüğünün ek hizmet binasına roketatarlı saldırı düzenledi. Roketin binaya isabet ettiği saldırıda maddi hasar meydana geldi.

Sokak yasağına devam

Silopi Devlet Hastanesi de hastalara hizmet vermeyi sürdürürken ihtiyacı olan hastalar evlerinden alınıyor. Şırnak Valisi Ali İhsan Su yaptığı açıklamada, iki ilçedeki operasyonların vatandaşların huzur ve güvenliğini bozan, can ve mal güvenliğini tehdit eden bölücü terör örgüt üyelerine yönelik sürdüğünü söyledi. Vali Su şöyle dedi: “Roket, patlayıcı ve uzun namlulu silahlarla saldıran teröristlerin yakalanmasına ve el yapımı patlayıcı, bomba, mayın düzenekleri yerleştirilerek oluşturulmuş hendek ve barikatların bertaraf edilmesine yönelik yapılan çalışmalar titizlikle sürdürülmekte olup bu çerçevede vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için sokağa çıkma yasağı devam ediyor.”

(AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.