Azerbaycan Ailesi İran’ın Madalyasından İmtina Etti

0
318

Kahramanın Annesi ‘Bizim Bu Madalyaya İhtiyacımız Yok’ Dedi

 

Azerbaycan 44 günlük Karabağ Azatlık Savaşının simge ismi Polat Haşimov’un annesi İran İslam Cumhuriyetinin kahramanın ismine adadığı madalyayı geri çevirdi.
Bir kaç gün önce  İran’ın Azerbaycan’daki Büyük Elçisi  Seyid Abbas Musevi kendinin  Tvitter sayfasında paylaşım ederek  Azerbaycan Karabağ Azatlık Savaşı’nın simge ismi Polat Haşimov’un ailesini ziyarette bulunduğunu ve Gasim Süleymani Madalyasını kahramanın ailesne takdim ettiğinin  bildirmişti.
Bu gün ise Tümgeneral Azerbaycan Milli Kahramanı Polat Haşimov’un annesi açıklama yaparak İranı İslam Cumhuriyetinin Gasim Süleymani Madalyasından imtina ettiklerini bildirmiş ve evladının ismini kullanmaya izin vermeyeceğini söylemiştir.

2016 Nisan’ında Taliç bölgesinde Ermenilerle yaşanan çatışmada büyük kahramanlık gösterdiği için, General Haşimov’un adı bir karakola verilmişti. Hatta devlet tarafından kendisine bir ev hediye edilmişti. Ancak o general hediye edilen evi bir şehit ailesine bağışlamıştı. Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin bugünkü gücüne kavuşmasında büyük pay sahibi olan Haşimov’un öldürülmesini planlayanlardan  Ermeni komutan Ruben Sanamyan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan tarafından da “Milli Kahraman” ilan edilse de Azerbaycan gücleri tarafınca mahv edilmiş, kahramının kanı yerde kalmamıştır.

İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na katılan Kasım Süleymani askeri kariyerinde Lübnan’daki Hizbullah’ın  askeri kanadının “gölge liderleri” olarak tanımlandı. Suriye İç Savaşı’nda Suriye Hükûmeti ve Essad’ı destekleyen çatışmalarda ve 2015’te Rusya-İran-Suriye-Irak koalisyonunun kurulmasında rol oynadı.  Bağdat Uluslararsı Havalimanı’na düzenlenmiş saldırı sonucu öldürüldü.