Azerbaycan Petrol Şirketinin Türkiye yapılanması

0
1653

Azerbaycan’ın devlete ait dünyaca ünlü petrol şirketi Azerbaycan Petrol Şirketinin Türkiye yapılanması SOCAR Türkiye hisse satışları ile ilgili Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) açıklama yaptı.

neft1Azerbaycan’ın devlete ait dünyaca ünlü petrol şirketi Azerbaycan Petrol Şirketinin Türkiye yapılanması SOCAR Türkiye hisse satışları ile ilgili Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) açıklama yaptı.
SOCAR Türkiye’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan ‪Petkim‬ hisse satışları ile ilgili açıklamasında şu sözlere yer verildi:
SOCAR Başkanı Sayın Rövnag Abdullayev’e atfen basında çıkan Petkim paylarının bir kısmının satışının yapılabileceğine dair haberler ve son zamanlarda BİST Toptan Satışlar pazarında yapılan Petkim hisse satışları ile ilgili yapılan yorumlar ve gelen sorular nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.
Bilindiği üzere, 2015 yılında, hakim ortağımız SOCAR Turkey Enerji A.Ş. (STEAŞ) iki seferde BİST Toptan Satışlar Pazarında toplam %5 oranında pay satışı gerçekleştirmiştir.
STEAŞ tarafından, bu pay satışlarının piyasadan gelen talep üzerine yapılan işlemler olduğu, piyasada benzer olumlu şartların oluşması halinde STEAŞ’ın, doğrudan veya dolaylı olarak şirketimizdeki payları %51’in altına düşmeyecek şekilde, pay satışı yapmasının her zaman olduğu gibi imkan dahilinde olduğu belirtilmiştir.
Bu kapsamda; henüz piyasada bu şekilde bir talep olmaması nedeniyle pay satışı yapılmasına yönelik olarak alınmış bir karar olmadığı ve yakın ve/veya uzun dönemde Petkim paylarında %51 çoğunluğun altına düşme yönünde bir plan veya düşüncenin kesinlikle bulunmadığı ifade edilmiştir.
Kaynak: HaberAzerbaycan.com (HA Ajansı) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.