Azerbaycan-Slav Gençleri Rusya Temsilciliği Başkanı Toğrul Allahverdili:

0
2043

Sputnik’e yaptığı açıklamada, Türkiye’de terör örgütü olarak tanınan FETÖ’ye bağlı kişi ve kurumların Azerbaycan’dan temizlenmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de terör örgütü olarak tanınan FETÖ’ye bağlı kişi ve kurumların Azerbaycan’dan temizlenmesi gerektiğini vurgulayan, Azerbaycan-Slav Gençleri Rusya Temsilciliği Başkanı Toğrul Allahverdili, Sputnik’e kritik açıklamalarda bulundu. Allahverdili şöyle konuştu:

‘BU TEŞKİLATLAR RUSYA’DA DA FAALİYET GÖSTERİYOR’“Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, geçen yaptığı açıklamada Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tehlikesinin Azerbaycan’da da ciddiye alındığı, farklı kulvarlarda terör örgütüne yönelik tedbirler görüldüğünü ifade etti. Evet FETÖ Azerbaycan’da da en etkili. Sadece Azerbaycan değil, bu örgüte bağlı kişi ve teşkilatlar da Rusya’da faaliyet gösteriyor. Rusya bu örgütün faaliyetlerini yaklaşık 10 yıl önce yasakladı. Fakat buna rağmen halen onlar Rusya’da kendi düşüncelerini yaymayı sürdürüyor. Burada Azeri asıllı kişiler de faal görev alıyor. Onlar hatta Azerbaycan diaspora teşkilatları adı altında bu faaliyetlerini sürdürüyor. Azerbaycan diasporası ismi altında da örgütleniyorlar. Sayıları da fazladır ve onlara destek veren kişiler var. Bunlara karşı kim çıkıyorsa bu kişilere iftira atiyorlar ve zor duruma sokuyorlar.”

‘AZERBAYCAN TÜRKİYE’YE DESTEK VERDİ’Allahverdili sözlerine şöyle devam etti:

“FETÖ’cüler son zamanlarda Azerbaycan’ın bazı devlet kurumlarında, iş dünyası, basın ve teşkilatlarda kendi adamlarını yerleştirmiş bulunuyor. 3 yıldır söylüyoruz ki Azerbaycan diasporasında bu örgütün üyeleri var. Azeri resmi kurumları, Dışişleri ve Azerbaycan Devlet Diaspora Bakanlığı’na çağrıda bulunarak FETÖ’cülerin temizlenmesini istiyoruz. Yoksa geç olacak. Öte yandan, başarısız darbe girişiminin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek verdi. Bugün Azerbaycan’da FETÖ’ya karşı gereken soruşturmalar yapılmakta. Biz gençler de bu mücadelede Sayın Cumhurbaşkanımız’a destek veriyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.