Azerbaycan Ulu Önderi Haydar Aliyev Anıldı

0
175

Azerbaycan’ın Büyük Lideri ve Kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev, ölümünün 17. yılında, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğunun Sarıyer Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği tören ile Kireçburnu’nda adının verildiği parkta anıldı.

 

 

 

 

AZERBAYCAN'IN UNUTULMAZ LİDERİ HAYDAR ALİYEV SARIYER’DE ANILDI

 Anma törenine; Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç,  konsolosluk personelleri, Hüseyn cavid Orta Okul kurucu ve öğrencileri ve Azerbaycan vatandaşları  katıldı. Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleşen törende  Haydar Aliyev’in  heykeline kırmızıgüller  bırakıldı.

“MİLLİ LİDERİMİZ”

Törende konuşan Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva, Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da elde ettiği zafere değinerek, “Milli liderimiz Haydar Aliyev’i anmak için buradayız. Azerbaycan’da yaşadığımız zafer Haydar Aliyev’in siyasetinin bir parçasıdır. Azerbaycan’ın Ermenistan’ın işgalci kuvvetlerini yenmesine topraklarımızın işğalden azad olmasına  tanık olmak mutluluğu içindeyiz” diye konuştu.

“GÖNÜL BAĞIMIZ VAR”

Sarıyer Belediye Başkan Şükrü Genç, “Bugün çok anlamlı bir gün. Bu parkta iki önemli değerimiz var; biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk diğeri de Haydar Aliyev. Bizim Azerbaycan ile gönül birlikteliğimiz var ve her zaman var olacak. Kardeş ülkemizle bu gönül birlikteliğimizi sürdürmek için Sarıyer’in hatta İstanbul’un en önemli caddelerinden birinin adını Azerbaycan Caddesi olarak değiştirdik. Gazi Mustafa Kemal ve Haydar Aliyev’in bizlere ışık olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Törene katılanlar her iki liderin anıtı  önüne çiçekler bıraktılar.