Azerbaycan’la Ermenistan Arasında ”Dolma” Krizi

0
1576

Azerbaycan Kültür Bakanı, Türklere ait olan geleneksel dolma tarifini Ermenistan’ın sahiplenmeye çalıştığını, bu yüzden tarifin UNESCO listesine alınması için çalışma yürüttüklerini söyledi. 

 dolam1
dolma3

Azerbaycan'la Ermenistan Arasında ''Dolma'' Krizi ÇıktıSputnik Türkiye‘nin haberine göre, Azerbaycanile Ermenistan arasında Karabağ konusundaki gerginlik sürerken, iki ülke arasında yeni bir kriz yaşandı. Bakü, Erivan‘ı dolmasını çalmakla suçluyor.

”KÜLTÜRÜMÜZÜ SAHİPLENMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Abulfas Garayev, bakanlığın geleneksel dolma tarifinin UNESCO Kültürel Mirasları listesine alınması için çalışma yürüttüklerini söyledi. Garayev, “Komşu ülkemizin (Ermenistan) yalnızca Azeri toprakları üzerinde hak iddia etmekle kalmayıp, Azerbaycan mutfağı da dahil kültürümüzü de sahiplenmeye çalıştığı bir sır değil.” dedi.

”DOLMA TÜRK ULUSUNA AİTTİR”

Ermenistan‘ın daha önce de pide üzerinde hak iddia ettiğini ve şimdi de tüm Türki uluslara ait bir yiyecek olan dolmayı kendine mal etmeye çalıştığını belirten Garayev, bu yüzden UNESCO‘ya dolmanın Kültürel Miraslar Listesi’ne alınması için başvuruda bulunacaklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.