Bağdat için PKK’yı silahlandırma iddiası..

0
1233

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu İçişleri Komisyonu Yardımcısı Nazım Herki, Bağdat kendi çıkarları doğrultunda terör örgütü PKK’yı Irak’ta silahlandırıp, Haşdi Şabi’nin (Şii milis gücü) bünyesine sokmaya çalıştığını iddia etti.

Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) resmi internet sitesine konuşan  Herki, “Bağdat kendi çıkarları doğrultunda PKK’yı Irak’ta silahlandırıp, Haşdi  Şabi’nin (Şii milis gücü) bünyesine sokmaya çalışıyor. Buradaki hedef her bölgede  güçlenen Kürtlerin önünü kesmek ve birbiriyle savaştırmaktır” ifadelerini  kullandı.

SAVAŞ İLANI ANLAMINA GELİR

Bağdat’ın böylesine büyük bir yanlış içerisine girmemesinin  gerektiğine dikkati çeken Herki, “PKK’nın Bağdat tarafından silahlandırılması  büyük bir yanlışlıktır. Aynı zamanda Irak’ın Türkiye’ye savaş ilanı anlamı taşıyor. Bu işten kimse karlı çıkmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Kürt bölgesinin elinin zayıflatılması için merkezi hükümetin PKK’ya  silah vermek istediğine değinen Herki, “Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, PKK’yı  elinde bir kart olarak Kürtlere karşı kullanmak istiyor. Bunu yapabilmek için  PKK’yı Haşdi Şabi’ye bağlamayı planlıyorlar. Bağdat kendi özel çıkarları için  PKK’yı Kürdistan bölgesine karşı kullandırmak istiyor. Daha öncede bu yollar  denendi” diye konuştu. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.