Başbakan Davutoğlu’ndan HDP’ye ‘kaçak çay’ cevabı

0
1289

Başbakan Ahmet Davutoğlu, randevu talebi sonrasında HDP’li Sırrı Süreyya Önder’in “Kaçak çayını içer gider” şeklindeki sözlerine cevap verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
HDP ile görüşme iptalinin sorulması üzerine Davutoğlu, “Randevu talebinden sonra saygısızlığa varan açıklamalarından sonra onları muhatap almam doğru değil” dedi.

Başbakan Davutoğlu, “Biz bir film senaryosu çeviriyor değiliz. Türkiye ateş çemberinin ortasında, yüzlerce askerimizi, polisimizi şehit vermişiz. Yok çay içecekmişiz de, kaçak çaymış da… Gitsinler çaylarını kimle içeceklerse içsinler. İsterse Kandil’e gitsin çayını içsin, bu film senaristi. Türkiye ateş içinde olacak, etrafımız ateş çemberi olacak, beyefendi kaçak çaydan bahsedecek ben de o masaya oturacağım, öyle mi? Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen herkes bu milleti temsil etmenin ciddiyetini taşıyacak” diye konuştu.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER NE DEMİŞTİ

Cumhuriyet Gazetesi’nden Mahmut Lıcalı’nın haberine göre,  HDP eş başkanlarıyla gerçekleştirilmesi planlanan görüşmeye değinen Sırrı Süreyya Önder, “Başbakan Davutoğlu’nun anayasayı konuşmak için partiyi ziyaret etmesinin bir anlam ve netice doğurması, kendi ziyaretinden önce ülkenin anayasal bir zemine çekilmesiyle mümkündür. Bundan kastım, bölgedeki çatışma halinin halkın temel yaşam hakkından vazgeçtim, nefes alma hakkını, kayıplarını defnetme hakkını tanımadan bizi ziyaret ederse kaçak çayını içer gider” demişti.

kanak: Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.