“Bir daha sakın benim devlet başkanımın ismini zikretmeyiniz!” – Bahar Muradova – VİDEO

0
1701

Viyana’da AGİT Parlamenterler Asamblesi`nin (AGİT PA) 15. kış oturumu düzenleniyor.

Karabakh.Today`in haberine göre, asıl tartışma konusu “Mültecilerin ve sığınmacıların insan hakları” olan Demokrasi, İnsan hakları ve İnsani yardımlar üzerine toplanan genel komitenin oturumunda konuşan Azerbaycan Heyet Başkanı Bahar Muradova Avrupa’yı çıkmaza sokan mülteci sorununa değindi. O, topraklarının Ermenistan silahlı birliklerince işgal edilmesi sonucunda Azerbaycan`ın AGİT`e üye olan ülkeler içinde büyük mülteci akını sorunuyla karşı karşıya kalan ilk ülke olduğunu vurguladı.

B. Muradova Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorunu sonucunda bir milyondan fazla insanın evsiz barksız kaldığını söyledi: “Ancak biz bu insani felaketin üstesinden gelmesini bildik. Bugün bizde göçmen kampları yoktur, okuma-yazma oranı mülteciler de dahil, yüzde yüz oranındadır, uluslararası kuruluşların desteğiyle “Büyük dönüş” programını hazırladık ve umuyorum ki, sorun barış yoluyla çözüldükten ve mülteciler kendi yurtlarına döndükten sonra bu program onların yerleşme sürecine büyük katkı sağlayacaktır.” O, Azerbaycan`ın insani sorunlarla mücadele alanında kazandığı deneyimi paylaşmaya heran hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Azerbaycan temsilcisi bugün mülteci dalgasının tüm Avrupa’yı sardığını ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden kendi evlerinden göçetmek zorunda kalan mültecilere karşı şefkat ve yardım isteğinin gün geçtikçe daha çok nefret ve öfkeye dönüşmekte olduğunu belirtti. Sığınmacıların sayısı her geçen gün artıyor ve kimi zaman bu durumu kontrol etmek te bir hayli zorlaşıyor.

Avrupa tarafından benimsenen Avrupa değerlerine gore, mültecilere barınak sağlanması sorumlulukları mevcuttur. Ama öte yandan göçmen ve mülteciler Avrupa’ya ekonomik yük olarak geliyorlar ve “mülteci” diye “İslam devleti” savaşcılarının da buraya gelmesi tehlikesini de beraberlerinde getiriyorlar. Gittikçe derinleşen mülteci sorununun önüne geçilmesi için çıkış yolunun, mevcut sorunların çözümünün birlikte bulunmasından, böylece dünya haritasında yeni çatışmaların önüne geçilmesinden, suçlu insanların ve ülkelerin cezalandırılmasının temin edilmesinden geçtiğini söyleyen B. Muradova Ermenistan Heyeti Başkanı Artaşes Gegamyan`ın konuşmasını yorumlayarak şunları söyledi: “Azerbaycan tarafının konuşmasını çarpıtmakla fikirlerini suçlamalar üzerinde kuran Ermenistan temsilcisine yanıt vermektense, Ermenistan iktidarının günahları yüzünden zor günler yaşayan insanların sorunlarının dile getirmeği daha doğru buluyorum.”

Ayrıca, diğer konularla alakalı da konuşan B. Muradova söyledi ki, biz bağımsız devlet olarak uluslararası kuruluşlarla, özellikle, aracı kurumlarla ilişkilerimizi kendi münhasır haklarını kullanarak kendimiz kuruyoruz ve onların faaliyetlerine de tavrımızı serbest bir biçimde, ifade özgürlüğü kapsamında belirtiyoruz.

“Biz burada yalan ve çarpıtılmış ifade özgürlüğünden değil, asıl ifade özgürlüğünden söz ediyoruz. Gerçekten de çarpıtılmış bilgiler ve yalan bizim burada bazı meslektaşlarımızın dilinde hiçbir sınır tanımamaktadır. Bir kere daha ifade etmek istiyorum ki, hiçbir Dağlık Karabağ Cumhuriyeti mevcut değildir. Azerbaycan’ın tarihi ve ayrılmaz parçası olan Dağlık Karabağ bölgesi vardır ve 20 yılı aşkın bir süredir bu topraklar Ermeni işgali altındadır. Hiçkimse tarafından tanınmamış ve hiç bir zaman tanınmayacak olan bir yasadışı sözde rejimin ismini dile getirerek meslektaşlarımızı yalnış bilgilendirmek doğru değildir.

Sayın Gegamyan, sanmayınız ki, terörizmi ve zorbalığı devlet politikası düzeyine kaldıran bir ülke olarak, işlediğiniz suçları, Minsk Grubu`nun hiç bir iş yapmamasını savunarak, onların vekili kısmında konuşarak gerçek kimliğinizi örtbas edeceksiniz.

Biliyor musunuz, sizinle benim bir siyasetçi olarak farkımız nedir? Sizler küçücük, masum çocukları, kadınları, ihtiyarları katletmiş, er geç adalet mahkemesi karşısına çıkacak bir Cumhurbaşkanı`nı destekliyorsunuz. Bense dünyada barışın, karşılıklı anlaşmanın, kültürel değerlerin eğemen olmasını isteyen, ülkesinin ekonomik ve coğrafi koşullarını bir örnek olarak tüm dünyaya sunan bir Cumhurbaşkanı`nı destekliyorum. Bu nedenle, sizin konuşmalarınızda yapısalcılık ve barışseverlik değil de, öfke ve yapay hissilik hemen farkedilmektedir. Lütfen, kendi konuşmalarınızda bir daha sakın benim devlet başkanımın ismini zikretmeyiniz!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.