Bir havan topuna 367 obüsle yanıt

0
1214

TSK’nın YPG saldırısına verdiği karşılık sert oldu. İki günde obüslerle yapılan 367 atışla 90 YPG hedefi tam isabetle vuruldu. Türkiye’nin kararlılığını gösteren misillemeyle son 4 günde 150 terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye yaptığı devasa misillemenin boyutları rakamlara yansıdı. Cumartesi sabahı Türk topraklarına Suriye tarafından ateş açılması üzerine sınırların korunması kararlılığı ve Türkiye’nin hassasiyetinin vurgulanması için Fırtına obüsyeriyle tam 261 misilleme atışı yapıldı. PYD’nin askeri kanadı YPG’nin mühimmat ve can kaybı ağır oldu. Pazar sabahı ise Hatay’a düşen bir havan topuna Fırtına obüslerinden 106 atışla karşılık verildi. İki günde yapılan toplam 367 obüs atışında Suriye’deki YPG örgütüne ait 90 hedef vuruldu. İstihbarat birimleri, YPG’ye yönelik top atışları üzerine alanda saha çalışması yaptı. İHA’larla desteklenen çalışma sonucu YPG’ye verilen zarar ortaya çıktı. 2 günü kapsayan operasyonda YPG 62 militanını kaybetti. 50 YPG’li ise yaralandı.

HAVAALANI TAM İSABET
YPG’nin Azez’de ilerleme çabaları ve Minniğ havaalanından Türkiye’ye dönük saldırı olacağı istihbaratı üzerine Fırtına obüsleri pazartesi günü namlularını bu noktaya çevirdi. YPG’nin ele geçirdiği havaalanında baraka ve idari birimler vuruldu. Rus uçaklarının kullanımı için uzatıldığı tahmin edilen pistin bir bölümü kullanılamaz hale getirildi. Pazartesi günü yapılan atışlarla vurulan toplam hedef sayısı 100’ü geçti. 3 günde yaklaşık 400 atış yapılmış oldu. Kilis’te, Öncüpınar’daki Akçabağlar Üs Bölgesi’ndeki hakim tepeye konuşlu bulunan 4. Hudut Bölük Komutanlığı’na bağlı Fırtına obüsleri, dün sabah 09.45’ten itibaren Suriye’nin Azez kentine bağlı Matar Minnag Havaalanı ile Tel Rıfat kasabasındaki PYD hedeflerini vurdu. Dün devam eden top atışlarıyla PYD’nin can kaybının 150’yi bulduğu öğrenildi.

RUSYA DAEŞ’E SALDIRMIYOR
Rusya Esad ve PYD’ye destek için muhaliflerin kontrolündeki Halep ve Azez dahil kasaba ve yerleşim yerlerini vurmaya devam ediyor. Halep’in kuzeyinde bulunan DAEŞ’in elindeki Al Bab, Ahktarin kentleriyle, yine Azez kentine 8 kilometre mesafedeki Savran Soran köylerine ise saldırmıyor.

REUTERS: TÜRKİYE, KOALİSYONLA KARA HAREKâTINI GÖRÜŞÜYOR
Reuters haber ajansının haberine göre Türkiye Suriye’de olası bir kara operasyonunu DAEŞ karşıtı koalisyon ile görüşüyor. Habere göre Reuters’e konuşan bir Türk yetkili tek taraflı operasyon istemediklerini söylediyerek, “Suriye’deki savaşı kara harekatı düzenlemeden bitirmek olanaksız hale geldi. ABD ve Batılı müttefikler de operasyona katılmalı” dedi. Suudi Arabistan’ın savaş uçaklarını şubat ayı sonunda İncirlik üssüne göndereceğini belirten yetkili, YPG’nin toprak kazanma amacında olduğunu ve topçu ateşinin angajman kuralları çerçevesinde yapıldığını kaydetti. New York Times gazetesi ise iki büyük güç olarak niteleği Rusya ve Türkiye arasındaki gerilimin arttığını belirterek YPG’nin ilerleyişinin türkiye’de yarattığı öfkeye dikkat çekti.

HER 5 KM’DE 100 MEHMETÇİK
Genelkurmay Başkanlığı’nda önceki gün yapılan toplantıda sınır güvenliği masaya yatırıldı. İçişleri Bakanı, MİT Müsteşarı ve Emniyet Genel Müdürü’nün de katıldığı toplantıda sınır güvenliğinde ‘bütüncül önlemler’ alınması kararlaştırıldı. Özellikle 910 kilometrelik Suriye sınırının ele alındığı toplantıda terör örgütü PKK/YPG unsurlarının silah ve mühimmat geçişi için zayıf noktaları kullanabildiği tespiti yapıldı. Sınırda her 5 kilometrede bir karakol bulunduğu, asker sayısının 20’den risk durumuna göre 100-150’ye çıkarıldığı belirtildi. Nusaybin ve Kobani sınırı, güvenlik altına alınması gereken önemli bölgeler olarak belirlendi.

ÇEVİK’TEN RUS TEMSİLCİYE TEPKİ
BM Güvenlik Konseyi, “Uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında BM’nin rolü” toplantısı gerçekleştirdi. Rus Temsilcinin Türkiye’nin YPG’ye yönelik top atışlarını eleştirmesi üzerine söz alan Türkiye Daimi Temsilcisi Halit Çevik, “Suriye’de uluslararası hukukun ağır şekilde ihlalinden sorumlu bir ülke, başkalarına ders verme konumunda değildir” dedi. BM Güvenlik Konseyi ise, TSK’nın PYD mevzilerine yönelik top atışlarından endişe duyduğunu bildirdi.

YPG, TEL RIFAT’I ELE GEÇİRDİ

Türkiye’nin insani yardım koridoru olarak hassasiyetle üzerinde durduğu Azez’e 15 km uzaklıktaki Tel Rıfat kasabası, YPG terör örgütünün kontrolüne geçti. Başbakan Davutoğlu’nun önceki gün “Çekilmezlerse yerle bir ederiz” dediği Minniğ Hava Üssü de Tel Rıfat’a 10 km mesafede bulunuyor. ABD Dışişleri Sözcüsü Mark Toner ise YPG’nin Minniğ Hava Üssü’nden çekilmesi gerektiğini bildirdi. Toner, “YPG’ye, Türkiye ve diğer Arap muhalif güçlerle gerilimi yükseltecek hareketlerden kaçınması için çağrıda bulunduk” dedi.

http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/02/17/bir-havan-topuna-367-obusle-yanit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.