Biz de Ermeni Soykırımını Kabul Ediyoruz

0
1957

SABAH’IN KAHRAMAN’NA MEKTUP 

Kardeşlik, şu anda her kes seni kınar. İlk benim de içimden geçti bir küfür savurum da sene sinirlerim sakinleşsin. . Ama nafile zaten sen duymayacaktın da, ben kendi dilimi neden murdarlayım. Yazını dikkatle okudum. Her satırda içimde bir şeylerin daha eriyip gittiğini gördüm. Acaba biz alternatif düşünceye hürmetle yanaşmayı ne zaman öğreneceğiz. Seni haklı bulurum kardeş.( kardeş bizim Azerbaycan’da ele hem kar yani kalemtaş gibi de anlam taşır). İş böyle kalemtaş. “Tazminatsa tazminat, malların iadesiyse iadesi, o zaman ne soykırım kalır ortada ne bir şey… Türkiye böyle davranmalıdır: vakarla ve namusluca…” diye yazdın.  Evet ya. Harika. Bu en son nokta, sonuç ve ne bilim ne. Amma doğru karar. Ellerimin sesi sana geliyor mu. Alkış tutuyorum sana. Çözümün çok hoş ve cankurtaran. Türkiye tazminatsa tazminat, iadese iade yapıyo ve dünyanın da, bizim de, şu anda Türkiye’de fuhuş yapan ermeni kızlarının hesabına beslenen zavallı Ermeni devletinin de canı kurtulur. Biz rahat rahat yazımıza pozumuza dönüyoruz, onlar da tazminat alıp her ay buradan geden paralarla keyif sürüyorlar nasıl demişler dinlen canım dinlen. Dünya kaç yıldır Türkiye’nin sıralarına girmeye çaba verdiği Avrupa Birliği de şunu istemiyor mu. Dünya düzene giriyor. Ama kuzum, bak sana küçük bir hatırlatma edeyim izninle. Az önce parmaklarını katlasan bir kaç gün önce Putin ermeni soykırımın tanımakla bizim ‘’yalan ısrarlarımızı’’ çöpe attı he mi. Rusya çok hümanist ve yumuşak  kalpli biri olduğunu söyledi. 2014 Rusya’nın Ukrayna’ya askerî müdahalesi, 2014 Ukrayna Devrimi adı ile tarihe düşen kayıtlara bak yeter. Rusya’nın Ukrayna’ya bölge demesi tarihi inkar etmek olduğunu bir tarafa bırak,  bölgedeki jeopolitik çıkarlarını, vatandaşlarını ve konuşlandırılmış askerlerini koruduğunu iddia eden Devlet Başkanı Vladimir Putin, müdahale için parlamentodan onay almış. Yani bugünkü ölüm ve kan, savaş için. Ve soykırımı tanıyıp Ermenistan’ın yanında durur. O Rusya ki

 Aralık 1917’de tarihteki ilk Müslüman ve Türk demokratik parlamentosunu Kırım Demokratik Cumhuriyeti esasını ilân ettikten bu güne Kırım Tatarları  göçe tabii tutuldular. Kısaca özetleyim:1930’lu yılların başlarında Kırım’da Türk pasaportu taşıyanları sınır dışı etti: bunların  5-10 bin civarında olmalıdır.İkinci Dünya Savaşı’nda 1941 yılında Alman ordusu Kırım’a geldikten sonra Kırım Tatarlarından bir kısmı zorla Ostarbeiter (Doğu işçisi) sıfatıyla Almanya’ya götürüldü. 1944’de Kırım Tatarları topyekûn Kırım’dan Orta Asya ve Urallar’a sürüldüler. Artık tek bir Kırım Tatarı’nın kalmadığı Tatarıstan böylece silindi.  Şimdi Putin soykırımı tanıyırsa ne güzel, alkış tutak ama önce kendi ülkesinin yaptıklarının bedelini ödesin.Kalemtaşım,  çoook uzun yok el çatar tarihe bakak mı ne dersin? Mesela, bu gün suç ermeni soykırımını inkar edene suç yasası kabul eden Fransa’ya; 1945 de Cezair’de başladığı soykırıma 1962 de son verdi. Tamı tamına bir buçuk milyonun üstü Müslüman’ı sildi yer yüzünden. Ruanda’da 100 günde 800.000 insan katl edildi ve tarih 1994 ü gösteriyordu. Gülümse canım kardeş.

Srebrenitsa Katliamında öldürülenlerden konuşak mı? Bu kadar mı dünyada baş verenlerden habersizsin? Küçücük bi şey deyim: BM‘nin Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi savcısı, 7.000 ila 8.000 kişinin öldürüldüğünü belirtmiştir. Bosna Sırplarının hükümetinin hazırladığı bir raporda ölü sayısı 7.779, Boşnak hükümetinin raporunda ise 8.374’den fazla olarak gösterilmektedir. Şimdiye kadar Srebrenitsa etrafında 42 toplu mezar bulunmuş ve uzmanlara göre 22 bölgede daha toplu mezar olduğunu tahmin edilmektedir. Şimdiye kadar 2.070 kurbanın kesin kimlik tespiti yapılırken 7.000’den fazla ceset torbasında ise parçalanmış ceset parçaları kesin kimlik tespiti için bekletilmektedir.

1992-1995 arasında Uluslararası Kızılhaç Örgütü verilerine göre Bosna-Hersek‘te 312.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu kayıpların 200.000 kadarı Boşnak halkına ait olup Bosnalılar, dünyanın gözü önünde ve Avrupa’nın göbeğinde sistematik bir soykırıma tâbi tutulmuştur.

Kuzum,  Ahıska Türklerini hatırlarsın sanırım.  1944 yılında Stalin tarafından iki saat içinde tren vagonlarına doldurularak, gidecekleri yere kadar aşağı dahi inmemek koşulu ile kapalı tren vagonlarında Orta Asya‘ya sürülerek KazakistanKırgızistan ve Özbekistan’a yerleştirildi onları. Bu sürgünün Stalin’in Karadeniz kıyılarını Türklerden temizleme operasyonu idi ve tatarlarda eyniş akibeti yaşamışdı. He, akıllı, ermeninin canı can türkün Müslümanın canı cehennem elemi? Yok öyle bir şey. Kabul ettiniz mi edeceksiniz; 1918-ci ilin şubatında ermeni ve rus herbi birleşik küvveleri  Hokand köyünde, 1918-1919. Yıllarda Fegane vadisinde orda ikamet eden türklerin 35.000 kişisi kıyma kıyma kesmiş. Orası Özbekistan.

Bunun Doğu Türküstan’ı, Azerbaycan’ı, Azerbaycan’ın Güneyi ve de var. Mesela kazakıstan; 1925. Yıldan 1940. Yıla kadar 4 milyon kazak açlıkla öldürüldü. Kaderi tabii Rus yazdı Putin’nin ecdadı, pardon babaları. Şimdi gelek senin idda ettiğin soykırımının tanınmasına.  Tarihten bilirsin, bilmiyorsun aç oku:  29 mayıs 1918 yılında Azerbaycan Halk Cumhuriyyeti Rus ve diğer güc devletlerinin baskısı ile  Azerbaycan’ın eski medeniyet-kültür merkezlerinden biri ve geçmiş Azerbaycan devletlerinden olan İrevan hanlığının başkenti olmuş İrevan şehrini ermenilerin “bir siyasi merkezleri olması” için onlara verildi. Yani Türkiyede kurulacağı planlanan Ermenistan devleti Azerbaycanda kuruldu.  Tarihte ilk defa olarak 1918. yılda Guney Kafkazda – tarihi Azerbaycan arazisinde ermeni devleti kuruldu. 1920. yılın aralık ayında  Azerbaycan’ın tarihi topraklarının umumi sahası 4,5 bin kv km olan ( Dağlık Karabağ arazilerine eşit) – Zengezur bölgesi Ermenistana verildi.

1929-1931-ci yıllarda Nahçivan MSSR-in arazisinin bir kısmı kanunsuz olarak Ermenistana verilmiştir. Şöyle ki, 1929. yılda Şerur kazasının Qurdqulaq, Xaçik, Nahçivan kazasının Şahbuz nahiyesinin Ağbine, Ağxaç, Almalı, Dağ-Almalı, İtkıran, Sultanbey köyleri, Ordubad kazasının Karçivan bölgesine dahil olan Mehri, Buğakar mıntıkaları Kilit kendinin bir kısmı, umumen 657 kv km arazi Ermenistana verildi. Şerur kazasının Sederek ve Kerki köylerinin çevresindeki kı arazilerin bir kısmı, hem de Eldere, Lehvaz, Astazur ve diğer  yaşayış bölgelerinde o zamanki yıllarda Ermenistan’a birleştirildiler.

  1. yılda Zakafkaziya MİK-in kararıyla Mehri-Cebrail kazasından 24 köy, Aşağı Zengezur’dan 1065 desyatin toprak sahası, 1929. yılda daha 11 min hektar Azerbaycan arazisi – Nüvedi, Tuğut ve Yernezir köyleri, üstelik Nahçivandan 9 köy, Kaymaklı ile Kürumuzlu arasındakı sahalar 228,9 desyatin topraklar Ermenistan’a verildi.
  2. yılda Kazak ilçesinin Kemerli köyüne mahsus 2105 hektar saha Ermenistan verilmiştir. Kıyaslayalım: Azerbaycan Demokratik Cumhuriyyeti 114 bin kv. km. araziye malik olup. Hazırda Azerbaycan  86 bin kv. km araziye maliktir. ise umumi arazisi 28 bin kv. km.dır. Bu iki rakamı toplarsak tam tamına 114 bin kv.km. ediyor. Demek Ermenistan devleti bizim topraklarımızda kurulmuş.  Kuzum,  hiç  Van, Ağrı, Iğdır, Kars, Erzurum, Erzincan, Muş, Bitlis’teki toplu mezarlıklardan konuşmayak. Ele senin söylediğin soykırımı ve tazminatı kabul edek. Düşünme ki Azerbaycan Türkye’ni bu ağır yükün altında yalnız bırakır. Hiç uzun tarihe de yolculuk etmez bizimkiler emin ol. Biz 1918 den o tarafı incelemeriz.  Kabul ediriz 1915 olaylarını. Tamam sizde 1918 de olanları kabul edin helal topraklarımızı, İrevanı’mızı kendimize kaytarın yeter.  Karabağ’ı, Laçın, Kelbecer,, Şuşa, Hocalı,Zengilan,, Kubatlı,, Ağdam, Fuzuli ve Cebrayıl’ı  geri almağı bize bırakın. Sadece topraklarımızın kullanım haklarını istiyoruz. Sizin soykırım tazminatına denk gelmez mi? Gelir de artır bele. Ne dersen, koçum, değiş tokuş zamanı değil mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.