Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın İstanbullulara ve Türk dünyasına sunduğu mahalle

0
3999

 

Burada Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,  Tataristan  ve Başkurtistan’ı temsil eden birer “Kültür Evi” bulunuyor. Balkanlardaki Türk varlığı da, özel bir “Balkan Evi” ile temsil ediliyor

 

kadir3
kadir7kadir1
kadir5

Mahallede  “YURD” denilen ve keçeden yapılan 2 otantik Türk çadırı da bulunuyor. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hediye ettiği YURD da bu mahallede sergileniyor. YURD’lar ve içlerindeki otantik dekor ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. Başkan Topbaş’ın “En büyük hayallerimden biriydi” dediği mahalle, Türk dünyasında özenle kutlanan “Sabuntuy” ve “Nevruz” ile bağımsızlık günlerine de ev sahipliği yapıyor. Türk dünyasının bayramları, özel programlar, devlet büyüklerinin katılımı ile burada kutlanıyor.
Kültür Evlerinde, Türk Cumhuriyetlerine özgü ev eşyaları, günlük hayatta ve özel günlerde kullanılan giysiler, takılar, müzik aletleri, oyuncaklar, halılar, kilimler, mutfak eşyaları, av ve tarihi savaş malzemeleri sergileniyor. Kültür Evleri’ndeki televizyonlarda ise Türk cumhuriyetlerine ait videolar gösteriliyor.
Gezip gördüğünüz birbirinden güzel eşyalara sahip olmak isterseniz kolayı var. Sergilenen eşyaların önemli bir kısmı “Hediyelik Eşya Evi”nde satılıyor. Kâr amacı güdülmeden satılan birbirinden ilginç hediyelik eşyaların tümü Türk cumhuriyetlerinden getiriliyor.

“Orhun” ve “Göktürk” anıtlarının birer kopyasını yaptırıp Kültür Mahallesi’nin girişinde sergileyeceklerini söyleyen Kültür Evleri Müdürü Salih Doğan, “Türk cumhuriyetlerinde bulunan önemli anıtların minyatürünü de yaptırıyoruz. Bu değerli anıtları da Kültür Evleri önünde sergileyeceğiz” söğlemişti.

Ve artık Orhun Abideleri’nin orijinal boyuttaki maketleri Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde sergilenmeye başlanmış. Sergide, Göktürk İmparatorluğu’nun hükümdarı Bilge Kağan ve kardeşi Kültigin’e ait birer, vezir Tonyukuk’a ait ise iki adet taş yazıt ve çeşitli tarihi figürler bulunuyor. Tarihi yazıtlara ait maketler, yılın her günü yerli ve yabancı turistler tarafından ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Ziyaretçiler, Orta Asya‘dan Türkiye‘ye gelen kebabın birçok türünün, ilk mantı ve makarna örneğinin de içlerinde bulunduğu legmen, Özbek pilavı, buharda mantı, çüçüre, göşnan gibi yüzlerce yemek çeşidini mahalledeki restoranda tatma imkanı buluyor.

“Ecdatları bu bölgede olan o insanlara da buradan bir mekân vermekle doğru bir karar verdik” açıklaması yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un fethinde Türk Cumhuriyetleri’nden, orta Asya’dan, Balkanlar’dan gelen bir çok gönüllü insanın İstanbul’un fethinde bulunduklarının tarihi hizmetini ödüllendirdiklerini söylemişti.

Türk tarihinin, Türk Cumhuriyetleri’nin birlikte mekân olarak kullandıkları 300 dönüm arazi üzerindeki alan,  Topkapı Kültür Parkı, Kültür A.Ş. Genel Müdürlük’ğü, Türk Dünyası Kültür evleri, Panaroma 1453 Tarih Müzesi’ni bünyesinde barındırıyor.

Devlet kurmuş büyük hakanların, büstleri, heykelleri ve bayraklarıyla düzenlenmiş bir tarih yolu projesi ile bu güzel bir atmosfer devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.