Bunların hepsi zalim

0
1328

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütlerinin ve Suriye’de rejimle birlikte hareket ederek siyasi çıkarları için masum sivilleri katleden ülkelerin aynı olduğunu belirterek, “Bunların hepsi zalim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birlik Vakfı’nın 30. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada İran ve Rusya’nın bölgedeki politikalarını sert sözlerle eleştirdi: “Rusya, Doğu Akdeniz’de tutunmak için Suriye’yi bir basamak olarak görmeseydi bölgede başka türlü bir politika takip edilebilirdi. Bunları kendi ile konuştum. Rusya’nın Suriye’de, Irak’ta ne işi var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan o teklifi reddetti

İRAN MEZHEPÇİLİK YAPTI 

Uluslararası hukukun gereği eğer oradaki yönetim davet ederse gidebilirsiniz. 400 bin insanı katleden bir yönetimin davetine icabet etmeye mecbur değilsin. Orada bulunursanız o zulmü desteklemiş olursunuz. Şu anda yapılan bu değil mi. Daha önce Tarsus’ta bir limanları vardı şimdi Lazkiye’nin kuzeyinde bir hava üssü kurmak suretiyle orada yerleşim planı uygulaması var. Şimdi Irak’ta benzer bir adım görüyoruz. İran mezhepçilik gayesiyle Esed rejimi arkasında durmasaydı, belki de bugün Suriye meselesini konuşuyor olmayacaktık.”

MEDENİYET SAVAŞI 

Suriye’de bir medeniyete karşı savaş verildiğini vurgulayan Erdoğan, “Rejim de aynı savaşı veriyor, DAEŞ de aynı savaşı veriyor. DAEŞ, PYD, YPG bu tür örgütleri Suriye’deki küresel güç mücadelesinin sadece bir aracıdır. Bizdeki PKK ile bunlar aynıdır farkı yoktur. Bu karanlık yapılar bölgedeki kirli hesapların birer Truva atına dönüşmüştür. DAEŞ’i, PKK’yı, YPG’yi ortaya çıkaran da, besleyip büyüten de rejimin ve onun arkasındaki güçlerin kendisidir. Bugün dünyanın gündeminde Suriye bu şekilde yer alıyorsa tek sebebi, sorunun çözümüne katkı sağlayacak ülkelerin kendi ajandaları sebebiyle farklı tutumlara yönelmesidir” dedi.

Müslüman bu zilleti taşımamalı 

Konuşmasında tüm Müslümanlara çağrıda bulunan Erdoğan “Burada Müslümanlar olarak üzerimize düşen bir görev var. DAİŞ gibi, El Kaide gibi, Eş Şebab gibi, Boko Haram gibi İslami kavramları istismar ederek en büyük zararı Müslümanlara veren örgütlerin zemin buldukları iklimi ortadan kaldırmalıyız. Bu projenin önüne biz geçmezsek, coğrafyamıza yönelik bu hoyrat müdahaleler devam edip gidecek. Müslümanlar bu zilleti daha fazla taşımamalıdır.

Paralel yapı büyük yara açtı 

Erdoğan Birlik Vakfı’na önemli görevler düştüğünü belirterek, “Bir paralel devlet yapılanması STK olarak ortaya çıktı. Milletin gönül dünyasında yaralar açtı. Bu şer şebekesinin en çok yoğunlaştığı alanlar olan eğitim ve kültür çok önemli. Milletimiz bu ihanet çetesine net bir tavır alarak üzerine düşeni yapmıştır. Şimdi sıra sizde, bizde. Ortaya çıkan ihtiyaçları, eksikleri, boşlukları telafi etme görevini en iyi şekilde yerine getireceğinize inanıyorum” dedi.

Batılılar cesur olamadı 

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Suriye konusunda Batılı ülkelerin izlediği ikiyüzlü tutumu eleştirdi. Bu ülkelerin gerek zamanda gereken adımları atmadığını söyleyen Erdoğan, “Suriye halkını temsil eden muhaliflere destek vermede yeteri kadar cesur davranabilseydi bugün her şey farklı olabilirdi. Ne zamanki mülteciler kapılarına dayandı hepsi o zaman tutuştu ve o zaman feryat etmeye başladı” dedi.

Duruşumuzu tarih de kaydediyor

Erdoğan, Türkiye’ye gelen sığınmacılara sadece kalacak yer, yiyecek, içecek temin etmenin yardım olmayacağını, bu insanların eğitimleri, meslek edinmeleri, dini, sosyal ve kültürel taleplerinin de karşılanmasının önemli olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Kardeşin kardeşe mihneti olmaz. Bu, bizim tarihi ve kültürel sorumluluğumuzdur. Ensar ve muhacir olayı bunun ta kendisidir. Tarih, bizim bu onurlu duruşumuzu da kaydediyor” dedi.

kaynak:Akşam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.