Burkina Faso’da terör saldırısı: En az 23 ölü

0
1310

Burkina Faso'da terör saldırısı: En az 23 ölü

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’da, yabancıların kaldığı bir otel ve yanındaki restorana bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi. El Kaide’nin Kuzey Afrika kolunun üstlendiği saldırılarda, 18 farklı ülkeden 23 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan rehine krizi 133 kişinin kurtarılmasıyla sona erdi.

Görgü tanıkları, havaalanı yakınlarındaki Splendid Otel’in önünde bomba yüklü iki aracın infilak ettiğini, maskeli 3-4 kişinin otele girdiğini ve Fransız özel kuvvetlerinin destek verdiği güvenlik güçleriyle saldırganlar arasında çatışma çıktığını aktardı.


Operasyona katılan Fransız güvenlik güçleri

DÖRT SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ
Sabah saatlerinde otele giren güvenlik güçleri, Mağrip El Kaidesi örgütüne mensup saldırganlarla çatıştı. Burkina Faso İçişleri ve Güvenlik Bakanı Simon Compaore, çatışmalarda üç militanın öldürüldüğünü söyledi. Restoranın yanındaki Yibi Otel’e sıçrayan çatışmalarda da bir militanın öldürüldüğü açıklandı.

Bakan Compaore, saldırılarda 18 farklı ülkeden 23 kişinin öldüğünü söyledi. Fransa‘nın Ouagadougou Büyükelçisi Gilles Thibault ise attığı tweet’te, can kaybının 27 olduğunu belirtti.

Bakan Campaore daha önce yaptığı açıklamada, dört yıldızlı otelin karşısındaki restoranın terasında 10 ceset bulunduğunu duyurmuştu.

BAKAN DA KURTARILDI
Aralarında Burkina Faso Çalışma Bakanı Clement Sawadogo’nun da olduğu 126 rehine kurtarıldı. Rehinelerden 33’ü yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. 147 odalı otelde kaç rehine ve saldırganın bulunduğu net olarak bilinmiyordu.

Söz konusu otelin özellikle yabancılar ve Birleşmiş Milletler (BM) görevlileri tarafından tercih edildiği biliniyor.

Reuters’ın haberine göre, saldırıların ardından hastaneye kaldırılan bir Avrupalı kadın, saldırganların Batılıları hedef aldığı izlenimi edindiğini söyledi.

Pentagon’dan bir yetkili, Amerikan ve Fransız özel birliklerinin yardım için hazır olduğunu, 75 Amerikan ve 60 Fransız askerinin müdahale için beklediğini açıkladı.

MALİ’DEKİ SALDIRIDA 20 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Radikal terör örgütü Mağrip El Kaidesi Aralık ayında aralarında Burkina Faso’nun da olduğu birçok ülke için cihat çağrısında bulunmuştu. Aşırı dinci militanlar geçtiğimiz Kasım ayında komşu ülke Mali’de de benzer bir saldırı düzenlemişti. Yirmi kişinin ölümüyle sonuçlanan bu saldırıyı da Mağrip El Kaide’si üstlenmişti.

ÜLKEDE SULAR DURULMUYOR
Burkina Faso geçen yılın başında gerçekleşen darbenin ardından ilk kez başkanlık seçimine gitmişti. Darbeden önceki lider Blaise Compaore ülkeyi 27 yıl yönetmişti. Ülkeye uzun süredir gerginlik ve çatışma ortamı hakim. (Hurriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.