Büyük operasyonda ilk açıklama : 8 terörist öldürüldü

0
1338

Genelkurmay Başkanlığı, dün, devam eden operasyonlarda Şırnak Cizre’de 8 teröristin etkisiz hale getirildiği açıkladı.

auto-sirnak-cizre-de-8-pkk-li-terorist-olduru-7973722_o

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak Cizre’de devam eden operasyonda  güvenlik güçlerine PKK’lı teröristler  tarafından açılan ateşe karşılık verilmesi sonucu 8 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
Öte yandan Şırnak Valiliği’nin geçen pazartesi günü saat 23.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan ettiği Cizre ve Silopi ilçelerinde, hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için polis ve askerlerin ortak operasyonları sürüyor. Cizre’nin stratejik 3 bölgesine askerler operasyonlarını sürdürürken, Hastane Caddesi üzerinden geçen askerlere ateş açıldı. Askerlerin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada 1 kişi ölü ele geçirildi.
Cizre’de dün gece düzenlenen operasyonlar sırasında güvenlik güçleri ile teröristler arasında mahalle aralarında çatışmalar çıktı. İlçeden gece boyunca silah ve patlama sesleri duyuldu. Cizre’deki çatışmalar hendek ve barikatların yoğunlukta olduğu Sur, Cudi, Nur ve Yafes mahallelerinde yoğunlaştığı belirtildi.Sabaha kadar aralıklarla devam eden çatışmalara, özel eğitimli jandarma timleri de polis özel harekat timleri ile birlikte katıldı. Cizre- İdil yolunda bulunan Cudi Mahallesi’nin hakim tepelerine ise çok sayıda tank konuşlandırıldı.
ROKETATARLA ATEŞ AÇMAYA HAZIRLANIYORDU
Silopi İlçesi’nde ise dün Başak Mahallesi’nde jandarma özel harekat timlerine, PKK’lılar tarafından bir inşaattan otomatik silahlarla ateş açıldı. Jandarma ekipleri saldırıya anında karşılık verdi. Açılan ateşte jandarmaya roketatarla saldırmaya hazırlanan 1 terörist etkisiz hale getirildi.
Operasyonun düzenlediği bölgelerden gece boyunca silah ve patlama sesleri yükseldi. Silopi’nin çevresine ise tankların konuşlandırıldığı görüldü.
Terör örgütü PKK’ya ve örgütün Güneydoğu’daki bazı ilçelerin meskun mahallerdeki varlığına karşı geniş kapsamlı askeri bir harekat başlatıldı. PKK’nın şehir merkezlerindeki varlığının ortadan kaldırılmasına yönelik operasyonlar, Ankara’da ilgili güvenlik birimlerinde oluşturulan merkezlerden de anlık olarak takip ediliyor.
Terör örgütü PKK’nın “hendek siyaseti” olarak da adlandırılan Silopi, Silvan, Cizre ve Diyarbakır – Sur’da yerleşim alanları içinde başlattığı terörist başkaldırıya karşı devlet, daha etkin önlem almaya yöneldi. Meskun mahallerdeki operasyonlar, daha önce ağırlıklı olarak polis özel harekat timleri tarafından yapılıyordu. Yeni konsept çerçevesinde polisin yanı sıra jandarma özel harekat timleri de operasyonlarda yer almaya başladı.
DAĞ KADROSUNDAN SONRA ŞEHİRDEKİ MİLİSLERİ HEDEF ALINDI
Milliyet’in güvenlikle ilgili kaynaklardan aldığı bilgilere göre, terör örgütü PKK’yı ve PKK’nın şehir örgütlenmelerini çökertmeye yönelik kapsamlı harekat başlatıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’nın Hakkari kırsalındaki varlığına karşı önemli bir askeri harekat yürütmüş ve terör örgütü Kuzey Irak sınırındaki engebeli arazi koşullarına sahip dağlardan temizlenmişti. PKK’nın bazı ilçelerdeki varlığına yönelik benzeri kapsamda büyük çaplı bir operasyon için düğmeye basıldığı belirtildi.
ANKARA YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Milliyet’e ulaşan bilgilere göre; operasyonlar, Ankara’da güvenlikle ilgili birimlerde oluşturulan kriz masaları çerçevesinde de yakından takip ediliyor. İlk etapta Ankara’ya ulaşan bazı bilgiler şöyle:
*Komandolar; Cizre’nin 3 stratejik bölgesinde terör örgüt PKK’ya karşı operasyon düzenledi.
*Şırnak’ta, güvenlik birimleri ile PKK teröristleri arasında çatışma çıktı. Bu çatışmada bir terörist  öldürüldü.
*Güvenlik güçlerine, Cizre ilçesindeki Hastane Caddesi’nden geçişleri sırasında PKK’lılar tarafından ateş açıldı. Güvenlik güçleri, bu saldırıya yanıt verdi. Çıkan çatışmada bir PKK’lı vuruldu.
PKK EV YAKTI
Cizre’de ayrılmak isteyen bazı vatandaşlara terör örgütü üyelerinin izin vermediği, teröristlerin bazı evleri ateşe verdiği belirtiliyor.
*Şırnak’ta ise yolu kapatarak terör örgütü lehine slogan atan 9 öğrenci gözaltına alındı. Şırnak’ta Cizre Caddesi’ni ulaşıma kapatan bir grup öğrenci terör örgütü lehine sloganlar attı. Tüm uyarılara rağmen eylemlerini sürdüren 9 kişi gözaltına alındı. Öğrenciler polis merkezindeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı.
Güvenlik birimlerinin, terör örgütü mensubu dışındaki kişilere karşı hassas davranmaları konusunda uyarıldığı ifade edildi.
kaynak :Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.