Cemil Bayık’tan küstah tehdit!

0
1375

PKK’nın dağ kadrosunda yer alan Cemil Bayık, Türkiye’nin Cerablus’a olası müdahalesi durumunda “Türkiye oraya müdahale ediyorsa, oradaki Kürtlerden dolayı müdahale ediyordur. O zaman biz de müdahale ederiz. Biz de kuzeye savaşı geliştiririz” tehdidinde bulundu.

200720151106050450611

Suriye savaşında dikkatler Türkiye’nin sınırındaki Cerablus kenti üzerinde yoğunlaşmaya başladı.
KÜRTLER ESKİ KÜRTLER DEĞİL!
Bayık, ne ABD ne de Rusya yanlısı olduklarını söylerken, uluslararası topluma ‘Artık Kürtleri kullanalım derlerse yanılırlar, Kürtler eski Kürtler değil’ diye seslendi.
Bayık, “ABD’nin de içinde yer aldığı, Türkiye’nin de içinde yer aldığı, Cerablus’a yönelik olası bir operasyonda tavrınız ne olur?” sorusuna şöyle yanıt verdi:
“ABD’nin ne yapmak istediği çok net değil. Türkiye’nin ki nettir. Türkiye’nin bütün amacı Rojava devrimini boğmaktır. Uluslararası güçlerin Rojava’ya desteğini kesmektir. Türkiye ABD’yi ve uluslararası güçleri kullanmak istiyor. Ama ABD de Türkiye’yi kendi amaçlarına çekmeye çalışıyor. Burada tam bir uyumdan söz edilemez. Çelişkiler var. Kerry G-20 zirvesinden sonra dedi ki, ‘biz Türkiye’yle Cerablus’a yönelik yeni bir takım hamleler yapacağız’. Davutoğlu ‘hayır şu anda yapacağımız bir şey yok’ dedi. Çünkü hala ABD’ye ve uluslararası koalisyon güçlerine YPG’yi ve PKK’yi kabul ettirmiş değil.”
ABD VE TÜRKİYE CELABRUS KONUSUNDA ANLAŞIRSA NE OLUR?
Eğer anlaşırlarsa biz de Türkiye’de mücadeleyi yükseltiriz. Ve Rojava Kürdistan’ındaki Kürtler de ve yine orada Kürtlerle hareket eden Demokratik Suriye Ordusu güçleri de elbette ki mücadeleyi yükseltir.
KCK İLE RUSYA ARASINDA TEMAS VAR MI?
Biz ne Rusya yanlısıyız, ne Amerika yanlısıyız. Biz orada üçüncü bir gücüz. Üçüncü bir çizgiyi yürütüyoruz. Biz derken Kürtleri kastediyorum.
Rojava Kürtleri üçüncü bir çizgiyi izliyor. Ne dediler? Kim ki bizim statümüzü kabul ederse biz de onları kabul ederiz, onlarla birlikte hareket ederiz. Şimdiye kadar daha hiçbir güç Rojava Kürtlerinin statüsünü resmi olarak kabul etmemiştir. Dolayısıyla oradaki Kürtler ne Amerika ne Rusya’yla birlikte hareket edemezler. İlişkileri olur. DAİŞ’e karşı birlikte mücadele yürütürler. DAİŞ’e karşı kim mücadele etmek istiyorsa biz sonuna kadar onunla birlikte yürürüz.
Hayır, kim bizi kabul ederse biz onu kabul ederiz. Kim bizi kabul etmezse biz onu kabul etmeyiz. Öyle kimse artık Kürtlere taktik ilişki açısından yaklaşamaz. O dönem bitti. Artık Kürtlerle stratejik ilişki kuranlar kazanabilir. Yine eskisi gibi taktik ilişkiler geliştirelim, Kürtleri kullanalım, Kürtler iyi savaşçıdır, Kürtleri savaştıralım, ekonomik, askeri amaçlarımızı gerçekleştirelim derlerse burada yanılırlar. Kürtler artık eski Kürtler değil. Kürtler artık kaderlerini eline aldılar.
http://gundem.millet.com.tr/cemil-bayiktan-kustah-tehdit-haberi/1277781

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.