Cerattepe Turizm Bakanlığı’nın ilan ettiği turizm merkezi. Aynı zamanda da maden alanı. Şehrin sularının geldiği alan. Maden çıkarmaya başladıklarında ili yok edecekler.

0
1437

700 Artvinliye karşı Mehmet Cengiz

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Cerattepe mevkiinde altın madeni çıkarılmasına ilişkin hazırlanan projeyi, bölgenin önemini ve son durumu Cumhuriyet’e anlatmış

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/315593/700_Artvinliye_karsi_Mehmet_Cengiz.html

Cengiz Holding’in Cerattepe ve Genya Dağı’nı altın madenine açmasına karşın 21 Haziran’dan beri halk nöbet tutarken koordinasyonu Yeşil Artvin Derneği Başkanı sağlıyor. Karahan 20 yıldır verdikleri mücadeleyle, ellerinde harita kapı kapı gezerek halka projenin yaşamlarını ne kadar etkileyeceklerini anlatarak örgütlendiklerini söylüyor. Karahan Cerattepe gözlem noktasında, Mehmet Cengiz’in sahip olduğu Cengiz İnşaat’ın yapmayı planladığı projeyi ve bölgenin önemini şöyle anlattı:
“4 bin 406 hektarlık bir alan. Cerattepe bölgesinin sol alt tarafı Atabarı Kayak Merkezi, kuzeyi boğa güreşlerinin yapıldığı arena ve Orman Bakanlığı’nın ilan ettiği Kent Ormanı, sağ tarafı Hatila Milli Parkı. Kayak merkezi, arena ve Cerattepe Turizm Bakanlığı’nın ilan ettiği turizm merkezi. Aynı zamanda da maden alanı. Şehrin sularının geldiği alan. Maden çıkarmaya başladıklarında ili yok edecekler. Murgul Damar ilçesi beldeydi, köy oldu, şu an köy olmaktan da çıkacak. Orası da Mehmet Cengiz projesidir. Vahşi madencilik yapılıyor. Aynı şeyi buraya da yapmaya çalışıyor. 2012’de Cengiz Holding’in maden çıkartma çabaları başladı. Mehmet Cengiz’i de çevirirsek bir daha kimse gelmez buralara.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.