Cerattepe’de maden faaliyeti durduruldu

0
1526

Başbakan Davutoğlu’nun Artvin’de Cerattepe bölgesinde maden çıkarma çalışmalarının yargı kararı çıkana kadar durdurulmasına karar verdiği bildirildi.

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır’ın bölgede maden çıkarma girişimi yerel halkın direnişiyle karşılanmıştı.

Artvin Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan Artvin halkına sevindirici haber. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu maden şirketinin Artvin Cerattepe’deki çalışmalarını hukuki süreç bitene kadar durdurdu” denildi.

Davutoğlu bugün, Artvin’de madene karşı çıkan Yeşil Artvin Derneği’nden temsilciler, ilin belediye başkanı, siyasi partilerin il başkanlarının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Artvin’de 15 Şubat’tan beri, madenin işletilmeye başlanmasına karşı eylemler yapılıyor. Hafta sonu yapılan eylemlere polis biber gazı ile müdahale etti ve bazı göstericiler yaralandı.


Artvin’e kuş uçuşu 4 kilometre uzaklıkta ve kentin yamacına kurulu olduğu tepelerden biri olan Cerattepe’de bakır madeni çıkarılmasına ilişkin ihale en son 2012 yılında yapıldı.

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır işletme hakkını redevans anlaşması üzerinden aldı ancak açılan davalar ve yürütmeyi durdurma kararları nedeniyle bugüne kadar madende faaliyet göstermedi.

Şirket ikinci kere sunduğu Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu ile madencilik faaliyetine devam etmek istemiş, ancak Artvinliler bu karara karşı da dava açmıştı.

Bu süreçte mahkeme yürütmeyi durdurma kararı almadığı için Eti Bakır A.Ş. madende çalışmalara başlamak üzere girişimde bulundu.

Kamyonların Cerattepe’ye çıkışı ise madene karşı olan Artvinlilerin ve çevre illerden gelenlerin protestolarına neden oldu. /www.bbc.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.