Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröristlerin diliyle konuşanlara hadlerini bildireceğiz

0
974
-...Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan addresses his lawmakers at the parliament in Ankara, on February 3, 2009. Prime Minister Recep Tayyip Erdogan pledged never to allow anti-Semitism to take hold in Turkey, in a bid to calm the country's Jewish minority, increasingly concerned over his attacks on Israel over the Gaza war. AFP PHOTO/ADEM ALTAN (Photo credit should read ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletinin değil, teröristlerin yanında yer alanlara, onların diliyle konuşanlara elbette hadlerini bildireceğiz” dedi.

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde muhtarları kabulünde yaptığı konuşmada, dünyanın en gelişmiş ülkelerinin başkanlık sistemiyle yönetildiğini belirterek, “Demek ki burada bir özellik var. Öyleyse biz bundan niye korkuyoruz, niye çekiniyoruz, niye kaçıyoruz? Dert başka” dedi.

Erdoğan, “Bu konuda karar merci önce TBMM, ardından milletimiz olacaktır. Ama artık milletimizin de açık ve güçlü bir talebi haline gelmiş olan bu konuya meclisimizin, mecliste temsil edilen siyasi partilerimizin daha fazla duyarsız kalamayacağı kanaatindeyim. Siz muhtarlarımızdan da bu meseleyi hem milletimiz hem de tüm partilerden siyasetçiler nezdinde gündeme getirmenizi, düşüncelerinizi kendileriyle paylaşmanızı bekliyorum” şeklinde konuştu.

“Teröristlerin diliyle konuşanlara elbette hadlerini bildireceğiz”

Türkiye’nin, Cumhuriyet tarihinin en kritik sınamalarının birinden geçtiğini ifade eden Erdoğan, “Kendi içlerinde bulundukları geminin dibini delmeye çalışanlara elbette tavır koyacağız. Ülkemizin belli yerlerinde süren birliğimize, kardeşliğimize, beraberliğimize, istiklalimize ve istikbalimize yönelik saldırılar konusunda devletinin ve milletinin değil, teröristlerin yanında yer alanlara onların diliyle konuşanlara elbette hadlerini bildireceğiz. İstikrar ve güven ortamını tehlikeye atmaya dönük her çabanın karşısında ülkemizin ve milletimizin hakkını, hukukunu, çıkarlarını elbette savunacağız. Asıl bunları yapmazsak namus ve şeref sorgulamasını hak etmiş oluruz. Bizim abdestimizden şüphemiz olmadığı için namazımızdan da hiçbir tereddüdümüz, şüphemiz yoktur.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, bölücü terör örgütüyle mücadelenin sonuna kadar tavizsiz sürdürüleceğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Artık ne bu örgütün ne de ipini onun eline teslim eden siyasi partilerin, sivil toplum görünümlü kuruluşların milletimiz ve devletimiz nezdinde hükmü kalmamıştır. Terör örgütü mensuplarının ilçe ve mahalle merkezlerinden temizlenmesinin ardından bölge insanı ile birlikte, el ele vererek yaraları saracak yeni bir dönemi hep birlikte inşa edeceğiz. Muhatabımız milletimizin, bölge insanın bizatihi kendisidir”

“En ufak tereddüdümüz yoktu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen haftadan beri Rusya’nın Türkiye sınırını ihlal ettiği için düşürülen uçağın kara kutusu üzerinden propaganda yürütüldüğünü belirtti.

Erdoğan, “Karakutu açıldı, tahribattan dolayı içindeki bilgilerin okunamadığı ifade edildi. Bizim kendi elimizdeki bilgiler açık ve sağlam olduğu için konuyla ilgili en küçük bir tereddüdümüz yoktu. Türkiye’nin haklılığı tüm dünya tarafından kabul edilmişken, bu tür zorlama propaganda şovları, bunlardan medet umanları daha da mahçup etmenin ötesinde anlam taşımıyor.” ifadelerini kullandı.

“Rusya belki karakutusunun içindekileri deşifre edemedi ama bu olay ülkemizde pek çok şeyi deşifre etti” diyen Erdoğan, “Yüzyıl önce Balkan Harbi sırasında ‘Edirne’ye Enver gireceğine Bulgar girsin’ diyen zihniyetin bugünkü temsilcileri ne diyor biliyor musunuz. ‘Erdoğan haklı çıkacağına Putin haklı çıksın’ mantığıyla ortaya döküldüler. Biz eskiden Sovyetler Birliği yanlısı olanların sırf ideolojik tutumları sebebiyle böyle davrandıklarını sanıyorduk, bugün eski tüfek sosyalistlerin, güya birtakım liberallerin, birtakım ulusalcı ve hatta güya milliyetçi birtakım isimlerin Rusya safında yer aldığını görünce asıl gerçeğin farkına vardık. Meğer bunlar şucu veya bucu değil sadece ve sadece bu ülkenin bu milletin düşmanıymışlar. Diğer tüm sıfatları bu düşmanlığı sürdürebilmek için birer kılıf, birer araç olarak kullanıyorlarmış.” değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.