Davutoğlu: TANAP projesi Avrupa’daki dengeleri değiştirecek

0
1406

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, “TANAP Projesi karşılıklı güvenle hayata geçirildi. TANAP Projesi’nin 2018’den önce bitirilmesi için anlaştık. Gece gündüz çalışacağız. TANAP Projesi, Avrupa içi dengeleri de etkileyecektir.” dedi.

İlham Aliyev’in konuşmasından satır başları:

Gelecek nesillerde bunları saklasınlar. Bütün ülkeler rahat yaşasınlar istiyoruz. Türkiye-Azerbaycan birliği her zaman iyi bir birlikteliktir. Bölgede yeni tehdit ve riskler var, bunlara hazır olmalıyız.Türkiye güçlü oldukça Azerbaycan da güçlü olacaktır.

AZERBAYCAN ZİYARETİNDEN RENKLİ KARELER-TIKLAYIN

“DOĞALGAZDA ESAS İHRAÇ YOLUMUZ TÜRKİYE’DİR”

TANAP projesinin icrasında hiçbir problem yoktur. Azerbaycan’da çok zengin gaz yatakları vardır. Elbetteki bizim esas ihraç yolumuz da artık bellidir, bu Türkiye’dir.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları:

Türkiye ile Azerbaycan ilişkisi bizim için de çok önemlidir. Ankara’da kim iktidara gelirse önce Bakü’ye gelecek, önümüzdeki dönemde de Türkiye ve Azerbaycan’da da istikrarlı yönetimlerin olması gücümüze güç katacaktır. Ortak konularımızı tam bir işbirliği ile ele aldık. Türkiye ile Azerbaycan, istikrarlı büyüyen iki ülke konumunda. Azerbaycan’la olan ilişkilerimiz hep en üst düzeyde oldu.

TANAP PROJESİ, AVRUPA İÇİ DENGELERİ DE ETKİLEYECEKTİR

TANAP Projesi karşılıklı güvenle hayata geçirildi. TANAP Projesi’nin 2018’den önce bitirilmesi için anlaştık. Gece gündüz çalışacağız. TANAP Projesi, Avrupa içi dengeleri de etkileyecektir. Türkiye üzerinden enerji sevkiyatı en güvenli yol konumunda. Türkiye’nin kalkınması, Azerbaycan’ın kalkınmasıdır.

Hedefimiz şu anda 5 milyon dolar olan ticaretimizi, 15 milyar dolara çıkarmak. Savunma sanayisinde ortak çalışmalarımız sürecek. Azerbaycan’ın kendi savunma sanayisini geliştirmesi ve Türkiye’yle hareket etmesi de bizim için çok önemli bir husustur.

Türkiye olarak Dağlık Karabağ konusunda tavrımız nettir. Türkiye’nin, Azerbaycan’a olan desteği sürecektir. Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarılması adına atılacak her adıma destek vereceğiz. Ayrıca, Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’daki gelişmeler hakkında konuştuk. Aliyev’e Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili bilgi aktardım. Türkiye kendi sınırını korumuştur, sınır ihlallerini Rusya ile hep paylaştık. Türkiye Cumhuriyeti hava sahası ve toprakları bizim için kutsaldır. Rusya soğukkanlılıkla hareket etmelidir.

http://www.sabah.com.tr/gundem/2015/12/03/davutoglu-tanap-projesi-avrupadaki-dengeleri-degistirecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.