Davutoğlu’ndan önemli açıklamalar

0
1175

Davutoğlu, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gidişinde uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Davutoğlu Ukrayna’da yaptığı açıklamada, “Azez’in düşmesine izin vermeyeceğiz. Rusya savaş çığırtkanlığı yapıyor. Minnig Havalimanı’nı boşaltmazlarsa imha ederiz” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

”Azez’in düşmesine izin vermeyeceğiz. YPG Fırat’ın batısına Afrin’in doğusuna geçemeyecek. YPG’ye gerekli olan yerde gerekli müdahale yapılacak. Havalanından çekilecekler çekilmezlerse kullanılamaz hale getirilecek. YPG Rusya’nın Suriye’deki estrümanıdır piyonudur. YPG’yi Suriye’de bir aktör olarak görmek mümkün değildir. Türkiye’de PKK Suriye’de YPG Rusya’nın piyonudur. Kimse savaş çığırtkanlığı lobisi yapmasın. Rusya savaş çıkabilir algısıyla dünyayı tedirgin etmeye çalışıyor.

“Savaşa giriyoruz, girdik gibi spekülasyonları kesinlikle gündemde tutmamak lazım”

Bir soru üzerine Davutoğlu, “Bir dünya savaşı çıkabilir” algısının Rusya tarafından yaratıldığını dile getirdi.

Davutoğlu, böyle bir algı operasyonuna gelinmemesi uyarısında bulunarak, 5 yıldır Türkiye’nin çevresinde savaş yaşandığını, Türkiye’yi de bu savaşın dışında tuttuklarını anlattı.

Gerekli olmadıkça herhangi bir risk oluşturacak adım atmadıklarını ama gerekli olduğunda da adım atmaktan kaçınmadıklarını bildiren Davutoğlu, “Kimsenin böyle bir savaşçı lobisi oluşturması doğru değil. Türkiye gerekli gördüğü tedbirleri alır ancak tedbirleri alırken Türkiye’nin istikrarının ve pozitif siyasi atmosferin etkilenmemesine de büyük özen gösterir. ‘Savaşa giriyoruz, girdik’ gibi gazete manşetlerine de yansıyan spekülasyonları kesinlikle gündemde tutmamak lazım” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, “Beş senenin sonunda Suriye’de bir kara harekatı zorunlu mu” sorusu üzerine şunları kaydetti:

“Hava operasyonları olmamış olsaydı bugün Suriye’de çok farklı bir tablo olurdu. Suriye’deki temel problem, başından itibaren Suriye rejiminin ve şimdi de Rusya’nın havadan yaptığı saldırılar. Yani karada kendi vatanını savunan Suriyeli kardeşlerimize bir üstünlük kurulamayınca hava gücüyle Suriyeli kardeşlerimizin üzerine bomba yağdırılıyor. Esas problem hava saldırılarının durmasıydı. Maalesef bu sağlanamadı. Maalesef Türkiye’nin söylediği, yıllardır uyardığı hususlarda gerekli adımlar atılamadı.

Şimdi Amerikan basınını takip edin, Türkiye’nin teklif ettiğinin, uygulanmaması dolayısıyla ne kadar büyük hata yapıldığı bugün bütün Batı basınında yer alıyor. Şu anda da önce hava saldırıları durmalı, arkasından alanda savaş suçu işleyen rejim unsurları ve DEAŞ terör örgütlerinin dışında kalan ve Suriye halkının temsilcisi olan gruplar desteklenmeli, belli bir dengeyle barış süreci inşa edilmeli.”

“AK PARTİ’YE DÖNÜK SPEKÜLASYONLARA İZİN VERMEM”

Abdullah Gül’ün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından Bülent Arınç, Hüseyin Çelik ve Sadullah Ergin ile görüşmesini değerlendiren Başbakan Davutoğlu, “Abdullah Gül’ün arkadaşlarımızla görüşmesi doğal. AK Parti’ye dönük spekülasyon yapılmasına izin vermem. AK Parti her zamankinden daha güçlüdür.” dedi.

“CHP GİDEREK HDP’LİLEŞİYOR”

CHP’nin Güneydoğu’daki operasyonlarla ilgili yaptığı açıklamalara ise Davutoğlu, “CHP milletvekilleri YPG ağzıyla konuşuyor. CHP giderek HDP’lileşiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye, kendi güvenliğini korumak için her türlü tedbiri alır. Hiçbir ülke Suriye’deki gelişmelerden Türkiye’deki kadar etkilenemez. Dolayısıyla güvenlik tedbirleri almaktan tereddüt etmeyiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.