Diyarbakır’da 1376 Yıl Sonra Ulu Cami’de Cuma Namazı Kılınmadı

0
1358

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle Ulu Cami’de tam 1376 yıl sonra Cuma namazı kılınmadı.

gercus_kaymakami_koctan_koy_ziyaretleri

slam aleminin 5. Harem-i Şerif’i olarak kabul edilen Diyarbakır Ulu Camii’nde, Diyarbakır‘ın fethedilişinin üzerinden asırlar geçmesinin ardından ilk kez Cuma namazı kılınmadı.

CUMA NAMAZI KILINMADI

Sur’da 11 Aralık’ta Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahalleleri ile Gazi Caddesi’nde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından polis vejandarma tarafından gerçekleştirilen operasyon sürüyor. Hava desteğiyle yürütülen operasyonlarda sık sık çatışma çıkarken Diyarbakır‘ın tarihi ilçesi Sur tanınmaz hale geldi. Öyle ki fethedildiğinden bu yana yani tam 1376 yıl sonra Ulu Cami’de Cuma namazı kılınmadı.

ULU CAMİ’NİN TARİHİ

Diyarbakır‘ın 639 yılında İslam dünyasının eline geçmesiyle şehrin en büyük kilisesi olan Mar Toma Kilisesi (Katedral) Ulu Camiye dönüştürüldü. Eserin kilise olarak kullanılmasından önce Pagan Dönemine ait putperest mekânı da olduğu biliniyor. Anadolu’nun en eski camilerinden biri olarak kabul edilen Ulu Cami, İslam dünyasının 5.Harem-i Şerifi (Mukaddes Mabet) olarak kabul ediliyor. Caminin dört ayrı cephesi de müslümanlığın dört ana mezhebine ayrılmıştır.

DİYARBAKIR YİNE KARIŞTI

Öte yandan, sabah saatlerinde HDP, DBP, DTK ve HDK’nın yaptığı ortak basın toplantısının ardından, aralarında HDP‘li milletvekillerinin de bulunduğu kalabalık bir grup sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur İlçesi‘ne yürümek istedi. Sloganlarla Ofis Ekinciler Caddesi’nde yürümek isteyen gruba polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti

(Haberler.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.