Erdoğan’dan Peru’da Sultanahmet mesajı

0
1165

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gittiği Peru’da, Sultanahmet’teki saldırıda bir Peru vatandaşının da yaralandığını hatırlatarak terörle mücadelede kararlılık mesajı verdi

Resmi bir ziyaret için Latin Amerika ülkesi Peru’da bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Sultanahmet’te düzenlenen terör saldırısında bir Peru vatandaşının da yaralandığını hatırlatarak, “Türkiye, terör örgütleriyle mücadelesini kararlı şekilde sürdürecek” dedi. Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala ise her türlü terör faaliyetinin karşısında olduklarını belirterek, terörle mücadelede Türkiye’nin yanında yer aldıkları mesajını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika turunun ikinci durağı Peru’da, dün Devlet Başkanı Ollanta Humala tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan’a başkent Lima’daki Başkanlık Sarayı’na gelişinde atlı tören birliği eşlik etti. Erdoğan’ın tören kıtasını denetlemesinin ardından Türk ve Peru milli marşları dinlendi. Tokalaşarak basına poz veren iki lider, resmi törenin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmelerde iki ülke ilişkilerini ele aldı. Erdoğan ve Humala, daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi.

‘PERU ACIYA ORTAK OLACAK’
Peru ve Türkiye’nin kendi bölgelerinde kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış açık hava müzesi konumunda iki ülke olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sömürgeleşme ve yabancı işgali karşısında halklarımızın ortaya koyduğu bağımsızlık mücadelesi de birbirleriyle benzerlik arz ediyor” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Humala ile bölgesel ve küresel konuları da istişare ettiklerini belirterek şöyle devam etti: “Türkiye’nin de içinde yer aldığı bölge sancılı bir dönemden geçiyor. Suriye krizi, 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük insani trajediye sebep oldu. 400 bin insan, rejimin, destekçilerinin ve DAEŞ gibi terör örgütlerinin saldırısı neticesinde hayatını kaybetti. Binlerce yıllık kadim mirasa ev sahipliği yapan şehirler, kütüphaneler, ibadethaneler tamamen harap oldu. 5 milyonu ülke dışında olmak üzere 12 milyon insan, evini, yurdunu terk etti. İşte bu manzara karşısında Türkiye, ülkelerindeki çatışmalardan kaçan 2 milyon 700 bin Suriyeli ve 150 bini aşkın Iraklıya ev sahipliği yapıyor. İnsani meselelerdeki hassasiyetiyle bilinen Peru’nun da Suriyeli mültecilerin acısına ortak olacağına, bu meselenin uluslararası alanda daha etkin yer alması için çaba göstereceğine eminim.”

HUMALA’YA İSTANBUL DAVETİ…

Tayyip Erdoğan, İstanbul’da mayıs ayında ilk defa düzenlenecek olan BM Dünya İnsani Zirvesi’ne Peru’nun en üst düzeyde katılım sağlamasını arzu ettiğini belirterek, “Bunu Sayın Başkan’dan özellikle istirham ediyorum” dedi. Sultanahmet’te meydana gelen terör saldırısında bir Peru vatandaşının yaralanmasından duyduğu üzüntüyü ifade eden Erdoğan, “Yaralının durumunun iyi olması en büyük teselli kaynağımız. Olayın akabinde sağlık ekipleri anında müdahale ederek gereken her şeyi en iyi şekilde yapmışlar, bakanlarım da hastanede kendilerini ziyaret etmiştir. Türkiye, terör örgütüyle mücadelesini kararlı şekilde sürdürecektir” dedi.

HUMALA: TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ
Peru Devlet Başkanı Humala da ilk defa yapılan bu resmi ziyaretle Peru’nun tarihi bir an yaşadığını söyledi. Humala, dünyanın birçok yerinde yaşanan şiddeti kınadıklarını ve buna tedirginlikle baktıklarını kaydederek, “2.5 milyon insanın evlerini terk ederek iltica etmek zorunda kaldığını görüyoruz. Türkiye, bu mültecilere yardım ediyor. Şiddeti yenerek bu sorunları çözebiliriz” dedi. Ollanta Humala, “Biz, her türlü şiddete, halklara karşı yapılan her türlü terör faaliyetine karşıyız. Desteğimizi, yanınızda ve dayanışma içinde oluğumuzu söylemek istiyoruz” diye konuştu.

FAHRİ DOKTORA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Peru’nun başkenti Lima’daki San Ignacio de Loyola Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi. Üniversitede düzenlenen törende Erdoğan’a Fahri Doktora Diploması takdim edildi.

http://www.sabah.com.tr/gundem/2016/02/04/erdogandan-peruda-sultanahmet-mesaji

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.