Ermenistan kaynıyor

0
1877

 Ermenistan yeniden…
er2 er3 er4
 

17 Haziran’da Ermenistan’da elektrik ücretlerine, 6.93 AMD zam geleceği açıklandı. Yaklaşık %16 zam anlamına gelen bu karara tepkiler, çığ gibi büyüdü. 19 Haziran’da Opera Meydanı’nda başlayan (Özgürlük Meydanı) oturma eylemlerine “Talana Hayır” (Voç Talanin) grubunun aktivistleri öncülük etti.

“Biz bu oyunun bir parçası olmayacağız. İrademizi ortaya koyuyoruz. Bu bizim ülkemiz, kararı veren de biz olacağız. Her vatandaşın önünde iki seçim var: Ya eve gider bu ülkeden ve yaşananlardan şikâyet edersiniz, ya da burada kalır, bizimle direnirsiniz” diyen “Talana Hayır” hareketi üyesi Vağinaş Şuşanyan’ın sözlerinden sonra, eyleme katılım arttı.

Polis saldırısı

22 Haziran günü, gece yarısı tazyikli suyla başlayan polis saldırısında, 237 kişi gözaltına alındı. Yaralananlar, Krikor Lusavoriç Hastanesi’ne kaldırıldı, neyse ki hayatını kaybeden olmadı.
23 Haziran’da, gösteri alanında diğer günlere nazaran sayıca daha fazla insan olduğu kesindi; en iyimser tahminlere göre alanda 15 bin kişi olduğu söylendi.

Hatırkatmakta yarar var:

“ATATÜRK’ÜN MOZOLESİNE ÇELENK KONMASI BİZE ACI VERİYORDU” açıklamasında bulunan

Sarkisyan  basın mensuplarının sorularını“Tabii o yıllarda Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Türkiye’yi ziyaret ettiğinde Atatürk‘ün mozolesine çelenk koyması bize acı veriyordu. Çünkü o çelenk bizim adımıza da oraya konuyordu” cevaplandırmıştı.

“ŞİMDİKİ TÜRKİYE YÖNETİMİNİ SUÇLAMIYORUZ AMA…”

Aynı programda güncel konulara da değinen Sarkisyan, “Biz şimdiki Türkiye yönetimini soykırım yapmakla suçlamıyoruz. Ancak Türkiye yönetimi soykırımı inkar ederek o trajediye suç ortağı olmuş oluyor. Onları sırtındaki bu yükten kurtulmaya davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.