ESKİŞEHİR’DE YAŞAYAN AZERBAYCANLILAR ’’HEMREYLİK GÜNÜ’’ KUTLAMASINDA BULUŞTULAR

0
1378

42325384_620x410

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği üyeleri ve Eskişehir’de yaşayan Azerbaycanlılar, “31 Aralık Dünya Azerbaycanlıları Hemreylik (Birlik ve Beraberlik) Günü kutlamasında bir araya geldiler.
1828 yılı Türkmençay anlaşmasıyla Araz nehri boyunca ikiye bölünmüş Azerbaycan Türkleri 31 Aralık 1989 yılında Azerbaycan Halk Cehhesi Başkanı Ebülfez Elçibey’in talimatıyla sınıra yürüyüş yaparak dikenli telleri kopardı ve 160 yıllık bu hasrete son verdiler. 16 Aralık 1991 yılında Naxçıvan Milli Meclis Başkanı Haydar Aliyev, Dünya Azerbaycanlılarının birliğini oluşturmak için 31 Aralık tarihini “Dünya Azerbaycanlıları Hemreylik (Birlik, Beraberlik ve Dayanışma) Günü” olarak ilan etti.
Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Yönetim Kurulu tarafından organize edilen yemekli kutlama programında, Eskişehir’de yaşayan Azerbaycan Türkleri bir araya geldi. Kutlama programda açılış konuşmasını yapan Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı Sirac Yaguboğlu: “Bir zamanlar Güneylisi, Kuzeylisi ve Türkiyeli soydaşlarımızla birbirimize hasrettik. Ancak 1989 yılında bağımsızlık mücadelesine başlayan Azerbaycan Türkleri 31 Aralık’ta, Arazın Güneyindeki soydaşlarıyla bir araya gelmek için dikenli telleri kopardı ve özgürlük için, Vahid Azerbaycan için ölüme meydan okudu. Ne güzeldir ki; bu gün bu salonda Güneyli Kuzeyli ve Türkiyeli soydaşlarımızla bir aradayız ve mutluyuz. Azerbaycan’ı hep içimizde yaşatacağız ve Azerbaycan için her daim üzerimize düşen vicdani sorumluluğumuzun bilinci içinde çalışacağız.bugün burada olan veya yüreği bizlerle olan tüm Soydaşlarımızın 31 Aralık ’’Dünya Azerbaycanlıları Hemreylik Gününü’’ bir kez daha kutluyor ve hoş geldiniz diyorum” dedi.
Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Cavid Aydın ise konuşmasında, “Böyle önemli bir günde soydaşlarımızla bir arada olduğumuz için son derece mutluyuz. Karabağ’ın işgalden kurtulduğu ve Vahid Azerbaycan’ın gerçek olacağı daha güzel günlerde buluşmak üzere hoş geldiniz, şerefler verdiniz” dedi.
Daha sonra programa gelen misafirler arasında hediye çekilişi yapılarak Eskişehir ve Azerbaycan’ı simgeleyen hediyeler verildi. Program, Azerbaycanlı Garmon ustası Rafiq Askerzade’nin müzikleriyle ve geceye katılanların danslarıyla devam etti. kaynak :Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.