Günün en çok okunan dünya haberleri (05.02.2016)

0
1274

ünün en çok okunan dünya haberleri (05.02.2016)

   1. 1
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Almanya Başkanı Angela Merkel, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun daveti ile Pazartesi günü Türkiye’ye gelecek.

  2,5 milyon Suriyeliye kapılarını açan Türkiye’nin, Avrupa’ya giden sığınmacıları engellemesi için Türkiye’ye övgüler yağdıran Merkel’in gündeminde yine Suriyeli sığınmacılar var.

  Almanya’da sayıları 900 bini bulan Suriyeliler, iç politikada Merkel’i zorlamaya devam ediyor.

  2 AYDA 3. ZİYARET

  Merkel son 2 ayda 2 kez Türkiye’ye gelmiş, Ahmet Davutoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan ikilisiyle ayrı ayrı görüşmelerde bulunmuştu. Bu ziyaret Merkel’in 3. ziyareti olacak.

   1. 2
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve düşen petrolün ülkeyi 600 milyar dolarlık zarara uğratması bekleniyor.

  Rusya, yaptırımlar ve düşen petrol fiyatları nedeniyle zor günler geçiriyor. Bu durumun, Rusya’yı, 2014 Ukrayna krizinden 2017 sonuna kadar 600 milyar dolarlık kayba uğratması bekleniyor.

  Rusya’nın Vedemosti gazetesinde yer alan habere göre, Yevsey Gurviç ve İlya Prilepsko başkanlığındaki Ekonomik Uzmanlar Grubu tarafından yapılan araştırmada, 2014’de Ukrayna krizi ile başlayan ve 2017 sonunu kapsayan dönemde Rusya ekonomisinin toplamda 600 milyar dolarlık kayba uğrayacağı tahmin ediliyor.

   1. 3
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)

  İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Suriye Donörler Konferansı’nda, Suriye’deki krizle mücadele çerçevesinde bu yıl 5,6 milyar dolar, 2017-2020 dönemi için ise 5,1 milyar dolar yardım sağlanmasına karar verildi.

  Türkiye’yi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun temsil ettiği ve 30’dan fazla ülkeden liderin katıldığı “Suriye’ye ve Bölgesine Destek” başlıklı konferansın sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede Suriye krizinin altıncı yılına girildiği ve şimdiye kadar 250 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtilerek, şu bilgiler verildi:

  “Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır, sığınmacılara ev sahipliği yaparak büyük bir cömertlik göstermişlerdir. Uluslararası toplum çabalarını artırmalıdır. BM koordinasyonundaki yardım başvurularının yalnızca yüzde 56’sına fon sağlanmıştır. Suriyelilerin kendilerine ve çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlayabilmeleri için komşu ülkelerin çabalarına destek vermeliyiz. Krizden etkilenenlere daha fazla yardım etmek için yeni bir fon oluşturulmasına bugün karar verildi. Bu çerçevede, 2016 yılı için 5,6 milyar dolar, 2017-20 dönemi içinse 5,1 milyar dolar yardım sağlanmasına karar verildi. Buna ek olarak, çok yönlü kalkınma bankaları ve bağışçılar yaklaşık 40 milyar dolarlık kredi sözü verdiler.”

   1. 4
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Esed güçlerinin Azez’e saldırması halinde bölgeden 100 binin üzerinde Suriyelinin Türkiye’ye akın etmesi bekleniyor.

  Esad güçleri Rusya’nın da desteğiyle muhaliflerin Halep’teki direnişini kırdı ve kent muhaliflerin kontrolünden çıktı. Muhaliflerin elindeki tek büyük kent olan Halep’in kuzeyindeki Nubul ve El Zehra kasabaları da rejim güçlerinin eline geçti.

   1. 5
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Esad ve müttefikleri, dün sabah Lazkiye’nin Türkiye sınırındaki köylerini bombaladı. Amaç İdlib’i ele geçirip Halep’i kuşatma altına almak.

  Rusya’nın hava saldırıları, İran’ın milis desteğiyle ilerleyişine devam eden Esad rejimi, Nubul ve Zehra köylerini ele geçirerek muhaliflerin yardım yolunu kesmesinin ardından gözünü İdlib’e dikti. Rejimin, İdlib’i de ele geçirerek muhaliflerin başkenti konumundaki Halep’i düşürüp 25 Şubat’a ertelenen Cenevre görüşmeleri öncesi Suriye muhalefetine son darbeyi vurmayı planlıyor. Esad güçleri aynı zamanda Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı ve Cebel Ekrad bölgelerine yoğun top ve füze atışı yapıyor.

   1. 6
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov’dan ilginç bir Türkiye iddiası geldi. Türkiye’den de bu iddiaya jet hızıyla yanıt verildi

  Bugün Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Temsilcisi Mariya Zaharova, Rus Dışişleri sözcüsünden sonra bu kez de Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov’dan Türkiyeaçıklaması geldi.

  Konaşenkov, Türk silahlı kuvvetlerinin Suriye’de operasyona hazırlandığını iddia etti. Konaşenkov, “Elimizde Türkiye’nin Suriye topraklarına yoğun bir askeri müdahale hazırlığında olduğundan şüphelenmemize neden olan dayanaklar var. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye topraklarında aktif eylemler gerçekleştirmek için gizli bir hazırlık içinde olduğunu gösteren işaretler giderek artıyor” diye konuştu.

   1. 7
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Eski ABD Başkanı Clinton, Türkiye’nin 2 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıyı kabul ederek hayranlık verici bir iş yaptığını söyledi.

  Eski ABD Başkanı Bill Clinton, Türkiye’nin 2 milyondan fazlaSuriyeli sığınmacıyı kabul ederek hayranlık verici bir iş yaptığını söyledi.

  Clinton, New York’ta, adını taşıyan vakıf tarafından iş dünyasının temsilcilerine yönelik düzenlenen toplantıda, mülteci krizi ve uluslararası toplumun bu krize yönelik tutumuna ilişkin açıklamalar yaptı.

  Dünyanın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yanaki en büyük mülteci sayısıyla karşı karşıya kaldığını belirten Clinton, Londra’da yapılan toplantıda Suriyeliler için 10 milyar dolardan fazla yardım taahhüdünde bulunulduğunu, bunun umut verici bir gelişme olduğunu dile getirdi.

  Türkiye’nin tek başına 2 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırladığını kaydeden Clinton, “Türkler, kapılarına gelen tüm sığınmacıları kabul ederek hayranlık verici bir iş yaptılar. Oldukça güzel imkanlara sahip sığınmacı kampları inşa ederek onlara kasabalar kurdular” diye konuştu.

  Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de iş kurmaya da başladıklarını ifade eden Clinton, sığınmacıların da girdikleri topluma katkı sağladıklarını söyledi.

  Clinton, sığınmacıların topluma entegre olabilmesi için iş dünyasının temsilcilerine de büyük iş düştüğünü vurguladı.

   1. 8
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarını durduramayan dünya, bizden mülteci akınını durdurmamızı istiyor. Mantıkla bağdaşmayan böyle bir anlayış olabilir mi?” dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

  Cenevre görüşmelerinin 25 Şubat’a ertelendiğini hatırlatan Erdoğan, “Bu görüşmeler devam ederken, Suriye halkına yönelik hava bombardımanları ve saldırılar da devam ediyordu. Son olarak Halep’e yönelik saldırılar neticesinde binlerce sivil Türkiye’ye doğru harekete geçti. Avrupalı dostlarımız bizden mülteci akınını durdurmamızı istiyor. Suriye’de bunlar yaşanırken, soruyorum ben; bu akım nasıl durdurulacak?” ifadelerini kullandı.

   1. 9
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  ABD ve Fransa, Suriye’ye barış getirmesi beklenen Cenevre görüşmelerinin askıya alınmasından Rusya’yı sorumlu tuttu. ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Rusya ve Suriye, politik geçiştense savaşın peşinde” dedi

  Suriye’de 5 yıldır devam eden iç savaşı barışçıl yollarla bitirmek için İsviçre’nin Cenevre kentinde 29 Ocak’ta başlayan müzakerelerin önceki gün askıya alınmasının yankıları sürüyor. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, herhangi bir gelişme sağlanamaması yüzünden görüşmelerin 25 Şubat’a kadar askıya alındığını açıklamıştı. Mistura’nın açıklamasının ardından gözler siyasilere çevrildi. İlk tepki ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’den geldi. Dün Londra’daki Suriye Donörleri Toplantısı’na katılan Kerry, görüşmelerin durmasından Rusya’yı sorumlu tuttu. Şam rejiminin Rus ordusuyla birlikte Suriye’deki sorunu savaşarak çözmeyi hedeflediğini söyleyen Kerry, bu iki tarafı politik geçiş sürecindense savaşı tercih etmekle suçladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Rusya’nın barış görüşmelerine rağmen Halep’te devam ettirdiği hava saldırılarının sivilleri hedef aldığını belirtildi ve “Bu saldırıların barış sürecine katkı sağlamayacağı” aktarıldı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da Cenevre’nin askıya alınması hakkında “Suriye rejimini, Rus hava saldırılarının desteğiyle birlikte Halep’i ve yüz binlerce bölge sakinini kuşatıp boğmaya yönelik saldırısından dolayı kınadıklarını” açıkladı. Fabius ayrıca Cenevre’deki görüşmelerin askıyı alınmasını desteklerini belirterek “Suriye rejimi ve destekçileri saldırılarına devam ederek barışı baltalamayı seçiyor” dedi.

   1. 10
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Londra’da toplanan dünya liderlerinin Suriyeli mülteciler için görülmemiş miktarda yardım taahhüt ettiklerine dikkat çeken Financial Times gazetesi, Suriye ordusunun Halep’e yönelik taaruzu sürerkenTürkiye’nin Avrupa’yı uyardığını söylüyor.

  İngiliz Financial Times Gazetesi, Londra’daki Suriye donörler toplantısını irdelediği haberinde toplantıya katılan dünya liderlerinin mülteci krizini kontrol altına almak amacıyla milyarlarca dolar tutarında yardım taahhüt ettiklerini anlatıyor.Bu çerçevede AB’nin 3 milyar, Almanya’nın 2.6 milyar, ABD’nin ise 925 milyon dolar yardım sözüverdiğine dikkat çeken gazete, “Ancak donörlerce taahhüt edilen rakamın yarattığı iyimserliğin Cenevre barış görüşmelerinin çöktüğü” haberleriyle bir ölçüde azaldığını söylüyor.

   1. 11
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  ABD, Irak ve Suriye’deki IŞİD militanlarının sayısının azaldığını açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında daha önce 31 bin 500 olduğu tahmin edilen IŞİD militanlarının sayısının 25 bine indiğini söyledi. Militan sayısındaki azalmaya ABD ve koalisyon ortaklarının bölgede düzenlediği çok sayıdaki hava saldırısının neden olduğuna işaret eden Earnest, “IŞİD, bölgedeki operasyonlarda büyük kayıp verdi. Irak ve Suriye’ye yabancı savaşçı akışını durdurmada kazanmaya başladığımız başarı da bu azalmada önemli bir etken. IŞİD, kendisine savaşçı bulmakta eskiye oranla büyük güçlük çekiyor. Bölgeye yabancı savaşı akışının durdurulmasında uluslararası işbirliğinin öneminin farkındayız” dedi.

   1. 12
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Moskova Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nün nükleer araştırmalar merkezinde okuyan 3 Türk öğrencinin okuldan atıldığı belirtildi.

  Kremlin’e bağlı Sivil Toplum ve İnsan Hakları Konseyi’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, Türk öğrencilerin Rusya’nın istihbarat servisi FSB’nin talebiyle atıldığı ifade ediliyor.

  Öğrencilerin atılma sebebi ise “Rusya Federasyonu topraklarında bulunmalarının istenmemesi” şeklinde açıklandı.

   1. 13
   2. 13
  • Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  Günün en çok okunan 20 dünya haberi (05.02.2016)
  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın büyük ölçüde muhalifleri hedef alan hava saldırılarının, Suriye barış görüşmelerini baltaladığını bildirdi.

  NATO Genel Genel Sekreteri, Amsterdam’da yapılan AB savunma bakanları toplantısına girerken basına yaptığı açıklamada, İttifak’ın Suriye krizine barışçıl bir çözüm bulunmasını desteklediğini belirtti. Stoltenberg, “Ancak gördüğümüz şey, büyük ölçüde muhalifleri hedef alan Rusya’nın yoğun hava saldırılarının krize siyasi çözüm bulma çabalarını baltaladığı. Buna ek olarak, Rusya’nın Suriye’de artan hava hareketliliği de, tansiyonun artmasına ve Türk hava sahasının ihlaline neden oluyor” dedi.

  Bunun büyük bir risk ve tansiyonu yükselttiğini vurgulayan Genel Sekreter, “Bu, aynı zamanda NATO için de bir zorluk. Çünkü Türk hava sahasının ihlali, NATO hava sahasının ihlali demek. Rusya’nın Suriye ve Doğu Akdeniz’deki güçlü askeri yığınağı, aynı zamanda dünyanın bu bölümündeki stratejik dengeyi değiştiriyor. Dolayısıyla itidal, tansiyonun düşürülmesi ve Suriye krizine siyasi çözüm çağrısı yapıyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.