HAVVA ANA

0
3199

Devlet bizim sayemizde Devlettir, Ben Halkım!

  “Dünyanın 100 doğal ormanından biri olan Artvin’in Cerattepe Bölgesi ile Genya Dağı’ın da içine alan,  doğa harikası saha,‘altın madeni” tehdidi altında!

Aslında yöre halkının madencilik faaliyetlerine karşı mücadele,  Rize İdare Mahkemesi’nin 2008 yılının Ekim ayında verdiği ‘iptal’ kararın 2009 yılının Ağustos ayında; Danıştay 8. Dairesi tarafından onanması ile kazanılmıştı.

Böylece,  Dünyadaki ‘’ 25 koruma öncelikli’’ alanlardan olan Artvin Kafkasör-Cerattepe mevkiinde altın arama ve çıkartma çalışmalarında bulunan Kanadalı şirketin ruhsatı da iptal edilmiş,  firma Bölgeden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Ancak, belli bir kesimi zengin etmeyi ve sahip olunan ülke varlıklarını satmayı,  doğal güzellikleri yok etmeyi ilke edinen hükümet,  24 Haziran 2010’da yürürlüğe giren Yeni Maden Kanunu ile Türkiye genelinde olduğu gibi Cerattepe’de de yeniden maden aramak için ihale yoluyla ruhsatlandırmanın önünü açtı ve  ihale  bir Türk firması tarafından kazanıldı.

Geçen yıl ÇED raporu  iptal edilmesine rağmen, maden şirketi bu kez de konkasör ve teleferik kurmak için faaliyete geçti. Orman bölge Müdürlüğü de onlara yer açmak için yaklaşık 2 milyon ağacı, evet yanlış okumadınız 2 milyon ağacı  kesecekti.

Şaşırdınız mı?

Ben de…

11267355_1003327583024590_1111779409356757441_nBenim bildiğim Orman Bölge Müdürlüklerinin görevi Ormanları korumak ve ağaçlandırmayı artırmak!  Birileri para kazansın diye  yaşları nerdeyse bin yılı bulan ağaçları yok ederek onlara yer açmak değil.

Ama Havva analar, bölge halkı, çevreciler, orman bölge müdürlüğü ve maden şirketine göz açtırmıyor. Yaşam alanlarını, dünyanın en yaşlı ağaçlarını korumak isteyen yöre  halkı, çevreciler rakımı 1800 olan Cerattepede çalışmaların başlamasına izin vermiyor, 24 saat nöbet tutuyorlar.

Havva ana, sosyal medyada, basında  mücadelenin sembolü, fenomen oldu. Ve  öyle güzel konuştu ki’

Devlet bizim sayemizde Devlettir, Ben Halkım!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.