HDP milletvekillerini PKK’dan polis korudu!

0
1147

Sur İlçesi’nin Dabanoğlu Mahallesi Çiftehan Sokak’ta yürüyen HDP’li Sibel Yiğitalp’in başını çektiği gruba bölücüler ateş açınca, olay yerine gelen zırhlı araçlar can güvenliği sağladı

Cenaze alacaklardı

Dİyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının geçici olarak kaldırılmasının ardından cenaze almak için bölgeye giden aralarında HDP’li Sibel Yiğitalp’in de bulunduğu grubun üzerine PKK’lı teröristlerce yaylım ateş açıldı.

Zırhlı araçlar korudu

PKK’lı teröristler, açtıkları ateşle grubun cenazeleri almasına izin vermedi. Saldırının ardından olay yerine zırhlı araçlar ve ambulanslar sevk edildi. Olayda ölen olmadı, bir güvenlik görevlisi hafif şekilde yaralandı.

 

HDP milletvekillerini PKK’dan polis korudu!

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 6 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonlar aralıksız olarak devam ediyor. Teröristler ise bölgeye yaklaşan sivil ya da polis fark etmeden herkese ateş açıyor. Öyle ki HDP’li vekiller cenazelerini PKK kurşunları nedeniyle alamıyor. Dabanoğlu Mahallesi’ndeki Çiftehan Sokak’ta yasağının dün geçici olarak kaldırılmasının ardından cenazeleri almak için bölgeye giden ve aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ve İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’nin de bulunduğu grup polis ekiplerince alınan güvenlik önlemi altında sokağa girdi. Bu sırada PKK’lı teröristler açtıkları ateşle cenazelerin alınmasına izin vermedi. Grup, güvenlik endişesiyle cenazeleri alamadan Gazi Caddesi’ne döndü. Saldırının ardından olay yerine zırhlı araç ve ambulanslar sevk edilirken olayda ölen olmadı, 1 güvenlik görevlisi yaralandı. HDP Milletvekili Yiğitalp yaptığı açıklamada, valilikle yapılan görüşmeler sonucunda cenazelerin alınması için sokağa çıkma yasağının geçici olarak kaldırıldığını belirtti. Yiğitalp, “Bölgede ikisi sokakta ikisi evde olmak üzere 4 cenaze bulunuyor. Yoğun patlama sesleri ve çatışmalardan dolayı yaşanabilecek riskler sebebiyle cenazeleri alamadık. Her an bir çatışma çıkabilir ve birinin yaşamını yitirme riski olabilir düşüncesiyle hiç kimsenin o riske girmesini istemediğimiz için cenazelerimizi alamadık” dedi. Öte yandan terör saldırısı nedeniyle terk ettiği evinde unutan engelli oğlunu almak için gelen Çiğdem Arılı da teröristlerce açılan ateş nedeniyle oğlunu alamadı. Arılı, terör saldırılarına tepki gösterdi.

Hakkari’de gerginlik

Van’ın Edremit ilçesindeki operasyonda etkisiz hale getirilen 12 teröristten biri olan Naim Tekin’in cenazesi Hakkari’ye getirildi. Cenaze, aralarında HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ile bazı parti yöneticilerinin de bulunduğu grup tarafından Hakkari Devlet Hastanesi’nden alındı. Bazı kişiler PKK lehine sloganlar attı. Güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen dağılmayarak polise taş atan gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Tekin’in cenazesi Tekser Mezarlığı’nda toprağa verildi.

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/hdp-milletvekillerini-pkkdan-polis-korudu-129085h.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.