‘Hiçbir Türk devleti dışarıdan yıkılamadı’

0
1377

AB eski Bakanı Egemen Bağış, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

A Haber’de yayınlanan Diplomasi programına katılan AB Eski Bakanı Egemen Bağış, Avrupa basınında Türkiye aleyhine yapılan kara propagandaları değerlendirdi. Bağış, “Türkiye’nin bugün geldiği nokta Avrupa’nın işine gelmiyor ama bu durum bizi yıldırmamalı. Aksine eli kalem tutan her vatandaşımız Batı’daki tüm medya organlarına yazı yazmalı ve ülkemizdeki gerçekleri anlatmalıdır.” dedi.

”BATI BASININA GERÇEĞİ YAZMALIYIZ”

Türkiye’nin bugün geldiği nokta onların işine gelmiyor. Ama bu bizi hiçbir şekilde durdurmamalı, tam tersine kamçılamalı. Eli kalem tutan her vatandaşımız Financial Times’a, Washington Post’a, New York Times’a mektup yazmalı. Onlara inadına da olsa bazı gerçekleri anlatmalıyız diye düşünüyorum ve sonunda çok açık, net gördüğüm, 15 yıl siyasette ve Meclis’te tecrübem oldu; önemli olan haklı olmak değil, önemli olan güçlü olmak.

”HİÇ BİR TÜRK DEVLETİNİ DIŞ GÜÇLER YIKAMAMIŞTIR”

Siz eğer güçlüyseniz, haksız bile olsanız size kulak veriyorlar. İşte bugün dünyada örneklerini görüyoruz. Onun için bizim hep birlikte çalışmamız lazım. Tarihteki hiçbir Türk devletini dış güçler yıkamamıştır, hep içeriden taşeronlarla yıkmışlardır. Onun için bizim birbirimizin farklı siyasi görüşlerine, farklı etnik kökenine, farklı inançlarına, farklı yaşam tarzlarına takılmadan ortak çıkarlarımıza yönelik bir çaba içerisine girmemiz, bu ülkenin kişi başına düşen gelirini daha da artırmamız lazım.

”BAŞKANLIK SİSTEMİ İSTİKRARI GÜVENCE ALTINA ALIR”

7 Mart’ta eminim Sayın Başbakan, Sayın Dışişleri Bakanı, AB Bakanı, TC vatandaşlarına vizelerin kalkması için çok ciddi bir çaba içerisine gireceklerdir. Ama iddia ederek söylüyorum; Türkiye kişi başına düşen geliri 20 bin doların üzerine çıkarsın, biz istemesek bile onlar bu vizeleri kaldıracaktır. Türkiye’nin ekonomik olarak, sosyal olarak demokratik yapısıyla güçlü olması Türkiye’nin önünü açacaktır. Bugün dünyanın güçlü devletlerine baktığınız zaman ortak bir nokta görüyorsunuz; büyük çoğunluğu başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler. Bu bir tesadüf değil. Türkiye 1923’ten bu yana defalarca hükümet değiştirmiş. Ortalama ömrü bir hükümetin 1,5 yıl. Ama başkanlık sisteminde istikrarı güvence altına alıyorsunuz. İşte o istikrarla Türkiye hızla büyür. Bu ülkede ne zaman tek parti iktidarı olmuşsa Türkiye yükselişe geçmiştir, ortağı kim olursa olsun ne zaman koalisyon olmuşsa da bu ülke geriye gitmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.