Iğdır Tarihi Yok Oldu

1
2448

Iğdır’ın ileri gelenleri! Başda sevdiğim ve böyüğüm bildiyim Sefer Karakoyunlu (iSTANBUL tÜRKİYE AZERBAYCAN DERNEGİ), HİKMET ELP (AZERBAYCAN KÜLTÜR EVİ),  güler yüzüne hayran olduğum NEŞE KAFKAZKIZI, hep telefon zengleri ile  evimizdeki tartışmaların episentrinde dayanan yüzünü görmesem bile memleket meseleeline duyarlığından haberdar olduğum Tolğa Aras bey, uzakdan yakından tanıdığım ığdırlılar- İsa Yaşar abi, ASİMDER başkanı (hep size bele hitab edilir evimizde), Akif Aşırım, Rehim Azeroğlu, Albay Hanifi Yıldırım sehikasimderreneşehenifiisa ve adını duymasam da resmlerden tanık olduğum ığdırlılar  

Habertürk gazetini okudunuz mu?

Tarihçi Murat Bardakçı, Iğdır’ın geçmişe ait iskan evraklarının yok olduğunu yazdı.

İşte Habertürk gazetesinde Tarihçi Murat Bardakçı’nın kaleminden o yazı:

Maalesef doğruymuş, Iğdır’ın geçmişini imha etmişler!

CUMA günü yazdım: İngiltere Başbakanı David Cameron‘a Türkiye’yi ziyareti sırasında çakma tuğralı uydurma bir belge hediye edilmesi rezaletinin kahramanı olan Devlet Arşivleri’nde bir tarih cinayeti işlenmiş, Doğu Anadolu’dan gönderilen Cumhuriyet dönemine ait bir kamyon dolusu iskân evrakı,“yanlışlıkla” imha edilmişti.
Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yusuf Sarınay bir açıklama gönderdi, imhayı doğruladı ve yokedilen belgelerin “Iğdır’a ait iskân evrakı olduğunu” söyledi.
Aslında “açıklama” falan değil, tam bir “itirafname” olan Sarınay‘ın yolladığı metnin bir paragrafını aşağıda aynen yayınlıyorum:
“...Iğdır Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü tarafından kargo şirketi aracılığıyla Genel Müdürlüğümüz ‘İvedik Cad. No: 59 Yenimahalle’ adresine teslim edilmek üzere 15 koli içinde gönderilen belgeler, teslim edilmesi gereken adres yerine farklı bir adreste bulunan Ergazi Atık Kağıt Ünitesi’ne teslim edilmiştir. Herhangi bir resmi yazı veya tutanağı bulunmayan evrak, kargo görevlisinin ‘Kargo şirketine ait imhalık evrak’ beyanı üzerine paralama ünitesine sevkedilmiştir. Iğdır Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü yetkilisinin aynı gün teslim işlemini yerine getirmek üzere Genel Müdürlüğümüze gelmesini müteakip durum fark edilerek evrakın paralama işlemi durdurulmuş ve olayla ilgili gerekli resmi işlem yapılmıştır”…
Yusuf Bey daha sonra “komisyon kurduklarını, belgelerin kurtarılabileceğinin anlaşıldığını ve çalışmaların başladığını” yazıyor ve “Merak etmeyin, Dersim evrakını değil, Iğdır’ın iskân belgelerini imha ettik” diye müjde veriyordu!

BECERİKSİZLİĞİN BÖYLESİ!
Resmî üslûpla kaleme alınmış olan bu açıklamada aslında neler dendiğini size daha anlaşılır şekilde izah edeyim:
Yusuf Bey “Biz, koskoca vilâyetlerin arşivini resmî yazı olmadan ve tutanak tutmadan kapı kapı dolaştıracak derecede sorumsuz bir kurumuz. Bu defa da böyle sorumsuz davrandık ama kabahat bizde değil, belgelerin yüklendiği kamyonun şoföründe… Şoför, arşiv yerine imha merkezimize gidince arkadaşlar evrakı bir güzel paralamışlar. Biz o sırada çakma tuğralar hazırlamanın verdiği yorgunlukla uyuyakalmıştık ama Iğdır’dan gelenler güzel uykumuzu böldüler ve olup bitenlerden onlar yüzünden haberdar olduk. Uyandırmasa idiler aslında daha neler neler imha edecektik, ah bir bilseniz! Zaten paralama ünitemiz de pek bir işe yaramıyormuş, belgeleri kurtarılamayacak şekilde yokedememişler! Hem sonra bu kadar yaygaraya da ne gerek var canım, imha edilen belgeler Dersim’e yahut diğer Doğu Anadolu vilâyetlerine değil, alt tarafı Iğdır’a ait!” diyordu.
Bunca yıllık gazeteciyim, şimdiye kadar böylesine bir acz ve beceriksizlik beyanına rastlamadım!

GÖREV IĞDIRLILAR’IN
Türkiye’nin geçmişinin tapusu, üstelik vatandaşın mazisine ait kimlik, namus ve haysiyet kaynağı olan belgelerin kamyonculara teslim edilmesi gibisinden beceriksizleri yahut “caktır”, “cuktur”, “cağız”, “cuğuz” misali gevelemeleri bir yana bırakalım. Devlet arşivlerindeki “paralama ünitesi”nde nelerin imha edildiği muammasını da şimdilik hiç sormayalım…
Ama ortada artık haddi aşmış bir sorumsuzluk ve hattâ “suç” vardır, üstelik arşivlerdeki rezaletler bir iktidar-muhalefet meselesi değildir, artık memleketin tamamını ilgilendiren bir dert hâlini almıştır.
Bu derdin devâsını bulmak ise başta rahmetli dedelerine, ninelerine ve hattâ cedlerine ait kayıtların pervasızca yokedildiği Iğdır’ın milletvekillerine, sonra Meclis’e ve teftiş kurullarına düşmektedir.
Ben, öncelikle Iğdır’ın milletvekillerinin eskiden vârolan ama şimdilerde pek telâffuz edilmeyen“hamiyyet” kavramını hatırlayarak cedlerine yapılan bu saygısızlığın hesabını soracakları ümidindeyim.


güvengazetesinden alınmış yazı 

1 YORUM

  1. Dün Iğdır’ın dönüştürülmesinde payı olanlar, bu gün milletin rehberliğine soyunanlara bakmak gerek… 2007 seçimlerinde kim kimi desteklemiştir, kim seçilmiştir? Bu seçimin sonuçlarının bu günkü vaziyetin temellerini atmıştır… 2007 seçimlerinde Ali Güner’in milletvekilliğine destek verenlere fikrimi söylemiştim. Buradan bir daha seslendiriyorum: Ali Güner’e destek vererek Iğdır üzerinde birilerinin emellerine hizmet edilmiştir. Keşke; 2007 de milletvekilliğinin ikisini de “HDP” alsaydı da Ali Güner kazanmasaydı, demiştim. Hükümeti arkasına alan sinsi ve kurnaz bir adam, Iğdır’ı dönüştürme çalışmaları ile Iğdır’a en büyük darbeyi vurmuştur. Son olarak tarihi bir sözle bitirmek istiyorum: ” OĞUL! HAİNİ İÇERİDEN OLAN KAPININ KİLİDİ TUTMAZ !”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.