İran’dan Suudi Arabistan ve Rusya’ya petrol tepkisi

0
1430

Bakanı Bijen Namdar Zengene, ile ‘nın petrol arzını ocak ayı seviyesinde tutma konusunda anlaşmasına “Bu çok komik bir şaka” diyerek gösterdi.

lı Öğrenciler Haber Ajansı’nın (ISNA) haberine göre, Zengene, “Bazı komşu ülkeler, geçmiş yıllarda üretimlerini günde 10 milyon varile kadar yükselterek bu oranda ihracat yapıyor. Ondan sonra da ikiyüzlü şekilde ‘Hepimiz üretimini aynı seviyede tutalım’ diyorlar. Onlar üretimi 10 milyon varilde tutacak, biz ise 1 milyon varilde. Bu çok komik bir şaka” dedi.

OPEC ülkeleri Venezuela, , Katar ve OPEC dışındaki en büyük petrol ihracatçısı ‘nın, geçen hafta petrol fiyatlarını yükseltmek için ürettikleri ham petrol miktarlarını ocak ayı seviyelerinde dondurma kararı almışlardı.

Nükleer programından dolayı Temmuz 2012’de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından petrol ihracına ambargo konulan İran, 14 Temmuz’da imzalanan nükleer anlaşma sonucunda yaptırımların kaldırılmasıyla yeniden petrol ihracatını artırmak istiyor.

Suudi Arabistan’ın petrol arzını artırmasıyla geçen yıldan bu yana, petrol fiyatları yaklaşık yüzde 70 düştü. İran’ın petrol arzını yükseltmesi halinde petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.