İŞİD Kimyasal Silahla Tekrar Kerkük’e Saldırdı

0
1454

Şimdi Kerkük Türkmeneli’nden alınan habere göre İŞİD yine kimyasal silahlarla saldırıya geçerek hücum etmiştir. Füze saldırısında 100 yakın yaralı vardır.

İki gün önce de Türkmeneli İŞİd’in kimyasal  bombalarına maruz kalmıştı. 400’ün üstü yaralıların arasındakı 4 yaşlı Fadime bu gün can vermişidir.

Bu gün sabah saatlarında  Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşed Salihi ile Selahaddin milletvekili Niyazi Mimaroğlu, Kerkük’ün güneyindeki Türkmen Tazehurmatı ilçesini hedef alan IŞİD saldırısı ile ilgili bulguları Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Irak Temsilcisi Yan Kubiş’e teslim etmişti. Türkmen vekillerin sunduğu rapora göre, 400’ü aşkın sivilin etkilendiği saldırıda kimyasal silah kullanılmış.

Al Jazeera Türk’e konuşan ITC Başkanı Erşed Salihi, uluslararası arenada Tazehurmatı saldırısının kayıtlara geçmesinin önemine değinmişti:

“Tazehurmatı’da meydana gelen kimyasal silah saldırısı ile ilgili tüm hastane verileri, yaralıların fotoğrafları, sivil savunma birliklerinin olay yeri inceleme kayıtları, bölge halkının hardal gazı saldırısına maruz kaldığını gösteren Kerkük polis kayıtlarından oluşan belgelerin tamamı bir araya getirildi.

Bu belgeler BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi’ne tarafımızca teslim edildi. BM uzmanlarının saldırıdan etkilenen halkın tedavisi ve kullanılan kimyasalların incelenmesi için bölgeye gelmesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.