İsrail Rusya’yı ‘kör edebilir’

0
1544

İsrail’in, Rusya’nın Ortadoğu’ya gönderdiği S-300 hava savunma sistemini bertaraf etmek için Yunanistan’ın yardımıyla gizli bir deneme yaptığı öne sürüldü. İsrail’in Suriye ve İran’ı vurma potansiyelini azaltan S-300 hava savunma sistemi, Rusya’nın bölgedeki en önemli askeri güçlerinden biri.

Reuters’a konuşan askeri ve diplomatik kaynaklara göre; Rusya’nın 18 yıl önce Güney Kıbrıs’a sattığı ve şu an Yunanistan’ın Girit adasında bulunan S-300 hava savunma sistemi, geçtiğimiz Nisan-Mayıs ayları arasında Yunanistan ve İsrail’in ortak yürüttüğü ortak askeri tatbikatta kullanıldı.

Füzelerin aktive edilmesiyle İsrail’e ait savaş uçakları S-300’leri kilitlemeye yarayan sistemi deneme fırsatına kavuştu.

Savunma kaynakları Yunanistan’ın bu ortaklığa ABD’nin isteğiyle girdiğini ifade etti. Ancak İsrail’in sonuçlara dair bilgileri müttefikleriyle paylaşıp paylaşmadığı bilinmiyor.

Suriye’ye S-300 hava savunma sistemi konuşlandırdığı iddia edilen Rusya, bir üst model olan S-400’leri de geçtiğimiz günlerde Lazkiye’ye göndermişti.

Moskova’nın, İran’a da S-300 füzelerini gönderme kararı alması ve Mısır’ın da benzer bir hava savunma sistemine sahip olması, İsrail’i tedirgin ediyor.

Girit adasında bulunan S-300’ler esasen Güney Kıbrıs tarafından Türkiye’ye karşı hamle olarak 1997’de Rusya’dan satın alındı. İngiltere ve NATO’nun baskılarıyla hava savunma sisteminin Yunanistan topraklarına taşınmasına karar verildi.

http://www.hurriyet.com.tr/israil-rusyayi-kor-edebilir-40022941

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.