İsrail’den sürpriz doğalgaz açıklaması…

0
1261

İsrail’in Globes gazetesinin haberine göre, Mısır’ın tahkim  dolayısıyla İsrail ile doğalgaz görüşmelerini dondurma kararının ardından, İsrail  Ulusal Altyapı, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz, İsrail’in sahip  olduğu sahalardan elde ettiği gazı ihraç edebileceği, Türkiye dahil tüm  alternatifleri dikkate aldıklarını ifade etti.
Steinitz, Mısır’ın gaz akışını durdurma kararı üzerine yaptığı  açıklamada, İsrail’in gaz sahalarını hızlı bir şekilde geliştirmesi ve makul  derecede enerji bağımsızlığını elde etmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu  yüzden doğalgazı ihraç edebileceğimiz bütün rota opsiyonlarını, yani yalnızca  Mısır’ı değil, Ürdün’ü, Yunanistan’ı, Türkiye’yi ve batı Avrupa ülkeleri de dahil  olmak üzere değerlendiriyoruz” ifadesini kullandı.
İsrail Elektrik Şirketi, Mısır’ın gazı kesmesiyle batmanın eşiğine  geldi
İsrail Elektrik Şirketi (IEC), 2011’de Mısır’dan gelen gazın kesilmesi  üzerine endüstrisinde meydana gelen hasar nedeniyle açtığı tahkim davasını  kazandığını ve Mısır Petrol Şirketi (EGPC) ile Mısır gaz şirketi’nden (EGAS) 1,8  milyar dolar almasına karar verildiğini duyurmuştu.
Mısır, 2011 yılında Sina yarımadasındaki boru hattında yönelik  saldırıların ardından gaz akışını durdurmuştu. Doğalgaz akışının durdurulmasının  maliyeti 10 milyar doları bulmuş, İsrail elektrik şirketi de pahalı gaz almak  zorunda kalınca “batmanın eşiğine” gelmişti. İsrail Finans Bakanlığının krizin  aşılması için devlet garantisi ve destek vermesi nedeniyle İsrail’deki elektrik  fiyatları yüzde 30’lara kadar yükselmişti.
İsrail, 2012 yılının şubat ayında Mısır’ın petrol ve doğalgaz  şirketleri aleyhine tahkim sürecinin başlatılmasına karar vermiş, taraflar  arasındaki anlaşmanın ihlal edildiğini öne sürmüştü. Mısır tarafıysa gaz akışının  kesilmesinde mücbir sebeplerin etkili olduğunu iddia etmişti.
MEVCUT TABLO
İsrail’in doğu Akdeniz’deki gazının Mısır’a ihraç edilmesi için  taraflar halihazırda 4 anlaşma üzerinde görüşüyor. Görüşmelerden 2’si Tamar  isimli saha diğer ikisi ise Leviathan isimli sahadan çıkacak gaz ile ilgili. Tamar sahası için İspanyol Union Fenosa şirketi ve Mısırlı şirketlerinin  konsorsiyumundan oluşan Dolphinus Holding ile niyet anlaşmaları imzalamış  durumda. Leviathan ortaklığı ise yine Dolphinus ve British Gas şirketi ile niyet  anlaşması imzaladı.
 Ayrıca Mısır hükümeti Dimyat şehrinde bir sıvılaştırma tesisi bulunan  Union Fenosa şirketinden İsrail ile yapılan doğalgaz sıvılaştırma anlaşmasının  tahkim sonunda oluşan şartlar gevşetilene kadar beklemesini talep etti.  Dimyat’taki tesisler 2012 yılında Mısır hükümetinin ürettiği gazı kendi iç  ihtiyaçları için kullanmaya karar vermesinin ardından kapatılmıştı. İspanyol  şirket ise 2013 yılında Mısır hükümetini, karşılıklı yaptıkları anlaşmaları ihlal  etmek ve şirketi ciddi parasal zarara uğratmaktan dava etmişti.
http://haber.star.com.tr/dunya/israilden-surpriz-turkiye-aciklamasi/haber-1074854

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.