İşte kaçak Öz’ün 3. durağı

0
1540

zekeriya-oz-erivan-dan-almanya-ya-gecmis-7596718_2366_mTürkiye’de aranan ve hakkındaki yakalama kararından 12 saat önce yurt dışına çıkan eski savcı Zekeriya Öz’ün, Erivan’dan Almanya’ya geçtiği ortaya çıktı.

Ergenekon ve 17-25 Aralık soruşturmalarının savcıları Zekeriya Öz ile Celal Kara’nın haklarında yakalama kararı çıkmadan 12 saat önce Gürcistan’a oradan da Ermenistan’a gittiklerinin ortaya çıkmasının ardından dün de güzergaha Almanya eklendi.

Zekeriya Öz’ün salı akşamı Erivan’dan uçakla Almanya’ya gittiği, hakkında yakalama kararı bulunmadığı için de vizeden muaf yeşil pasaportla rahat bir şekilde kontrolden geçtiği belirtildi.

Havaalanı kayıtlarına geçmeyen Öz’ün başka bir ülkeye devam edip etmediği ise öğrenilemedi.

“KAÇMALARI İÇİN ZEMİN HAZIRLANDI”

Tuncay Özkan’ın avukatı Ahmet Çörtoğlu ise eski savcıların kaçmalarına göz yumulduğunu iddia etti. MİT TIR’ları savcılarının süreç başlar başlamaz açığa alınarak tutuklandıklarını anımsatan Çörtoğlu, şunları söyledi: “Aynı şey bu savcılar için uygulanmadı? Zira ellerinde hükümeti yıpratacak çok belge var. Silivri soruşturmalarından değil, 17-25 Aralık’ta koydukları tavır nedeniyle yakalama kararı verildi. Ancak kaçmaları için zemin hazırlandı. Bence bu yakalama kararları kaçtıktan sonra alındı. Ya da Cemaat yapılanması yargı içinde halen aktif, karar önceden bildirildi.”

ÖZ’ÜN KUZENİ: AK PARTİ TARAFINDAN KULLANILDI

Eski savcı Zekeriya Öz’ün kuzeni Yusuf Öz, “Kaçmasaydı daha hoş olurdu. Türk yargısına teslim olmalıydı” dedi. 7 Haziran seçiminde Demokrat Parti’den Bursa milletvekili adayı olan Yusuf Öz, şunları söyledi: “AK Parti tarafından kullanıldı. O gün de söyledim. Ona en azından o günün Başbakanı Tayyip Erdoğan da inandı. Tayyip Erdoğan da Zekeriya Öz’ü bir kahraman yaptı. Dünün kahramanı bugün vatan haini yapılıyorsa, orada çok şeyler düşünmek lazım.”

Zekeriya Öz, Erivan'dan Almanya'ya Geçmiş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.