İşte yeni Bakanlar Kurulu

0
1289

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Bakanlar Kurulu’nu onayladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı da kabineye girdi. Kabinede ayrıca iki kadın bakan yer aldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Konya Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni onayladı.  Yeni Bakanlar Kurulu’nu Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı.

İşte Başbakan Davutoğlu’nun Çankaya Köşkü’nde yaptığı açıklamadan satır başları:

Seçimlerimiz barış içinde yüksek katılım anlamında da büyük bir demokratik olgunlukla geçmiştir. Aziz milletimize şükranlarımı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Dünyada bugün çok az ülkede görülecek bir tabloyla karşı karşıyayız.

Bir kez daha bu seçimlerin ülkemize milletimize ve bütün siyasi partilere hayırlı olmasını diliyorum. Meclisimiz TBMM başkanımızı seçti. Sayın İsmail Kahraman TBMM Başkanı seçildi.

İstişareler neticesinde sayın cumhurbaşkanımıza biraz önce bakanlar kurulu listemizi sunduk. Şunu ifade etmek isterim, bu bakanlar kurulu Türkiye’yi önümüzdeki 4 yıl içinde yeni bir ufka taşıma misyonu üstlenmiş durumdadır.

Arkasında yüzde 85’lik katılımla sağlanmış bir seçim zaferi, önünde de  2023 hedefleri vardır. Milletimize söz verdiğimiz her konuda gerekli her adımı atacağız. Yapısal reformları gerçekleştireceğiz, sivil anayasa için çalışmalar yürüteceğiz. Ben şimdiden hükümetimizi ilan etmeden 64’ncü Hükümetin Başbakanı olarak her sözü yerine getireceğimize dair teminatımı ifade etmek isterim.

Bütün bakanlarımız yoğun bir çalışma temposu içinde olacaklar. Bir hafta içinde zihnimde bakanlar kurulu isimleri dolaştığında, her bakanlık için üç bazen beş ismin zihnimizde dolaştığını ifade etmek isterim. Bu bakanlar kurulu listemiz partimizde bugünkü şartlar itibariyle tabi bölgesel temsil bir çok hususu da göz önüne alarak gerçekleştirdiğimiz bir listedir. Tecrübeli bakanlarımız, yeni bakanlarımızla bir harman oluşturma gayreti gözettik. Kuvvetli bir harman oluştuğu kanaatindeyim. İlk gün söylediğim gibi bu bakanlar kurulunun misyonu Mevlana’nın deyimiyle bu topraklara sevgi tohumu ekmektir. Talep edeceğimiz en temel husus, bize oy vermiş vermemiş zinhar zihinlerimizden geçirmeden hizmet etmek, her türlü hesaba açık şekilde milletin hizmet kervanına katılmaktır.

 

İşte yeni Bakanlar Kurulu

Başbakan:Ahmet Davutoğlu

Başbakan yrd:Tuğrul Türkeş

Başbakan yrd: Yalçın Akdoğan

Başbakan yrd: Numan Kurtulmuş

Ekonomiden Sorumlu Başbakan yrd: Mehmet Şimşek

Başbakan Yardımcısı : Lütfi Elvan

AB Bakanı :Volkan Bozkır

Adalet Bakanı : Bekir Bozdağ

İçişleri Bakanı Efkan Ala

Maliye Bakanı Naci Ağbal

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım

Dışıişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Tarım Bakanı Faruk Çelik

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu

Kültür ve Turizm Bakanı  Mahir Ünal

Orman Bakanı: Veysel Eroğlu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Sema Ramazanoğlu

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı : Fikri Işık

Gümrük Bakanı: Bülent Tüfekçi

Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz

Milli Eğitim  Bakanı: Nabi Avcı

Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı

http://www.radikal.com.tr/politika/iste-yeni-bakanlar-kurulu-1479037

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.