ITC Başkanı, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom Malinowski ile görüştü.

0
1539

  • Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom Malinowski ile Bağdat´taki ABD Elçilik binasında biraraya geldi. Görüşmede, Irak´taki İnsan Hakları ve Türkmen dosyasını ele aldı. Salihi, ´´Türkmenlerin üçüncü büyük millet olmasına rağmen,gelecekteki idari ve siyası temsil eksikliğinden ve merkezi Hükümet tarafından kasıtlı gözardı edilmelerinden endişe ediyorlar´´dedi. Irak´ta ve dünyada yaşanan son gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek,Avrupa Birliği ile Amerika Kongresi´nden çıkan kararlarda Türkmenlere yer verilmemesi,Türkmenleri daha çok endişelendirdi.

    Türkmen Şehri Telafer´den )250( Bin Türkmen göçmenin Irak´ın Güneyine ve Türkiye´ye göç ettiklerini ancak Avrupa Birliği´ne sunduğumuz raporlara rağmen, sıkıntılarının giderilmesi konusunda her hangi bir yardım etmediklerini de söyledi.

    Salihi,Türkmen milleti, kurulacak yeni Hükümet kabinesinde yer almamaları için Şii,Sünii ve Kürt siyasi partiler tarafından gözardı, izole ve siyasi kararlardan uzak tutulmaları nedeniyle büyük tehlike altında olduklarını da ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.