İzmir’de İktisat Kongresi ruhu 93. kez canlandı

0
1154

İzmir İktisat Kongresi’nin 93’ncü yıldönümü nedeniyle, Konak’taki, 1923 yılında düzenlendiği yerde bulunan İktisat Kongresi Anıtı önünde tören yapıldı.

İzmir’i Sevenler Platformu’nun (İZSEV) düzenlediği törene, İzmir Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Rotary ve Linoslar kulüpleri temsilcileri, kadın dernekleri temsilcileri, Tire ve Ödemiş’ten gelen köylü kadınlar katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu da çaldığı marşlarla törene renk kattı. İstiklal Marşı okunurken, çevredeki geçen taşıtların sürücüleri de araçlarından inerek saygı duruşuna katıldı.

İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu 17-18 Şubat tarihleri arasında düzenledikleri etkinlik program kapsamında, İzmir İktisat Kongresi’nin 93’ncü yıldönümü dolasıyla yaptığı konuşmada, 17 Şubat’ın hem İzmir hem de Türkiye için önemli bir tarih olduğunu belirterek, “Bu tarihte Atatürk İzmir’de İktisat Kongresi’nde ilk defa, o zamının amele sınıfını, tüccarını, sanayicisini, esnafını, imalatlaçısını bir araya getirdi. Yerli malı sergisi açıldı. Kongereye 1500 delege ve 2 bin izleyeci katıldı. Atatürk buradan tüm dünyaya mesaj verdi, yeni kurulacak cumhuriyetin hedeflerini belirledi. Ayrıca bu tarihte dönemin Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt’a Türk Medeni Kanunu’nun çıkartılması çalışmaların başlatılması için talimat verdi” dedi.

İzmir İktisat Kongresi’nin 93’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler iki gün boyunca sürecek.

 

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/02/17/izmirde-iktisat-kongresi-ruhu-93-kez-canlandi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.